کدام جنس مناسب بسته بندی دارو است؟ مقوایی یا پلاستیکی؟

کدام جنس مناسب بسته بندی دارو است؟ مقوایی یا پلاستیکی؟

بسته بندی جعبه دارویی یکی از آشناترین بسته‌بندی‌های موجود در بازار است که با پیشرفت علم و تکنولوژی به کمک روش‌های مختلف و متریال‌های گوناگون انجام می‌گیرد. پلاستیک و جعبه‌های مقوایی از پرکاربردترین و آشناترین این متریال‌ها هستند. اما به راستی کدام جنس مناسب بسته بندی دارو است؟ در ادامه به بررسی دقیق و کامل هریک از متریال‌های ذکرشده می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

(با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت شوید.)

 

فرآیند اصولی بسته‌بندی دارو

حفظ یکدستی چاپ در تمام مدت چاپ و کنترل کیفیت چشمی همه فرم‌ها و جعبه‌های چاپ‌ شده از مهم‌ترین عواملی هستند که سرعت بسته‌بندی اصولی دارو را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهند. لازم به ذکر است که بسته‌بندی اصولی دارو باید به گونه‌ای انجام گیرد که هیچ فونت ناخوانایی بر روی کار چاپی وجود نداشته باشد.

البته چاپگرها باید یک دوربین امنیتی نیز داشته باشند تا به این ترتیب تمام امور را کنترل کنند. این کار سرعت فرآیند چاپ را بسیار کندتر می‌کند. اما در کیفیت چاپ تأثیر بسیاری می‌گذارد. بطورکلی جهت انجام یک بسته‌بندی دارویی اصولی نیاز به ایستگاه‌های متعدد در یک ماشین چاپ است.

شرکت بسته بندی کیان مهر
نمونه کار بسته بندی دارو کیان مهر

در انتخاب جنس مناسب بسته بندی دارو چه اصولی را باید رعایت کرد؟

طراحی و جنس مناسب بسته بندی دارو در فروش و بازاریابی آن تأثیر بسیاری دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید طراحی و بسته بندی یک دارو را باید مطابق با برخی از استانداردها انجام داد. بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین اصول بسته‌بندی دارویی عبارتند از:

 • طراحی جعبه باید مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام گیرد. پیشنهاد ما به شما این است که در این طراحی تا حدامکان از طرح‌های ساده استفاده نمایید.
 • طراحی جعبه دارویی باید به گونه‌ای انجام گیرد که اطلاعاتی نظیر نوع دارو، نام دارو، در دارو، هشدارها، مشخصات تکمیلی و... به سادگی توسط مصرف‌کننده قابل فهم باشند.
 • اهمیت رنگ در بسته بندی دارو زیاد است پس از رنگ‌های خاص جهت اعلام هشدار خطر به درستی استفاده کنید. برای مثال قرص لانوکسین با رنگ آبی و خط نارنجی در وسط جعبه مشخص می‌شود.
 • فونت و تمام عبارات روی جعبه دارویی باید واضح و قابل خواندن باشند.
 • در یک بسته‌بندی دارویی مناسب خط بریل باید بصورت برجسته بر روی جعبه وجود داشته باشد تا به این ترتیب افراد نابینا بتوانند داروها را با توجه به جعبه از یکدیگر تفکیک کنند.
 • سایز یک جعبه دارویی باید مطابق با استانداردهای اعلام‌شده باشد.
 • طرح یک جعبه دارویی را باید متناسب با رده سنی مصرف‌کننده انجام داد.
 • در یک بسته‌بندی اصولی دارو باید از اشکال و علائم مشخص‌کننده دارو به درستی استفاده کرد.
 • بسته‌بندی محصولات دارویی را باید به گونه‌ای انجام داد که چینش و انبارداری در داروخانه را تسهیل کند.
 • و...

چاپ جعبه دارویی

پس از بسته بندی دارویی باید به سراغ چاپ رویم. هنگام چاپ جعبه دارویی توجه به برخی نکات ضروری است که بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

انواع جنس مناسب بسته بندی دارو

همانطور که گفتیم جنس مناسب بسته بندی دارو تنوع زیادی دارد و در حال حاضر بسته بندی دارویی به کمک متریال‌های مختلف ازجمله جعبه‌های مقوایی و پلاستیک انجام می‌گیرد. البته این بسته‌بندی را می‌توان با متریال‌های دیگر نظیر؛ شیشه، فلز و... نیز انجام داد.

جعبه مقوایی

این جعبه‌ها یکی از پرکاربردترین جنس بسته بندی دارو هستند که در برابر تراوش مواد مقاومت بسیار بالایی دارند و تحت هیچ شرایطی به دارو اجازه نمی‌دهند که در بسته‌بندی نفوذ کند. جعبه‌های مقوایی اطلاعات مفیدی ازجمله نام دارو، مقدار تجویزشده، تاریخ انقضا و.... به افراد ارائه می‌دهند تا به این ترتیب شناسایی و تشخیص داروهای درون جعبه به سرعت انجام گیرد. مقواهای ایندربرد یکی از بهترین و پرکاربردترین مقواهای بسته‌بندی دارو هستند که در گرماژهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند. البته می‌توان بسته بندی دارویی را با مقواهای پشت طوسی نیز انجام داد. چراکه داروها بصورت مستقیم با جعبه تماس ندارند و از نظر بهداشتی هیچ مشکلی وجود ندارد.

مقوای ایندربرد چیست؟

درباره ارتباط طول عمر دارو با بسته بندی چه میدانید؟ متریال بسته بندی و جعبه دارو ارتباط زیادی با ماندگاری آن دارد. مقوای ایندربرد که امروزه با نام مقوای بهداشتی معرفی و شناخته می‌شود یکی از بهترین و مناسب‌ترین مقواهای موجود در بازار جهت بسته‌بندی محصولات غذایی و بهداشتی و حتی دارویی است. دو طرف این نوع مقوا با پالپ سفید پوشانده می‌شود. لازم به ذکر است که آنچه مقوای ایندربرد را از دیگر مقواها متمایز می‌سازد ضخامت لایه پالپ در دو سویه آن است. به این معنا که هرچه ضخامت این لایه‌ها بیش‌تر باشد مقوا کیفیت بالاتری خواهد داشت.

البته خوب است بدانید که در برخی مواقع مقواهای ایندربرد بصورت یک رویه سفید و یک رویه طوسی نیز تولید و عرضه می‌شوند. این مقواها قیمت کم و نسبتاً پایینی دارند و جهت بسته بندی محصولات بهداشتی و خوراکی که مستقیماً در تماس با بسته‌بندی نیستند بکار برده می‌شوند. اما جهت بسته‌بندی دارویی باید از مقواهای ایندربرد دو رو سفید استفاده کرد.

ویژگی‌های مقوای ایندربرد

بطورکلی اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی مقوای ایندربرد ظاهر سفید آن است. این مقوا همچنین بافت بسیار محکمی نیز دارد و قیمت آن نسبت به کیفیت بسیار مناسب است. از دیگر ویژگی‌های مقوای ایندربرد می‌توان به سختی بسیار بالای آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که این سختی به اندازه‌ای است که مراحل چاپ متناسب با بسته‌بندی محصول درون آن بدون هیچ مشکلی انجام می‌گیرد.

مزایای استفاده از مقوای ایندربرد

استفاده از مقوای ایندربرد در بسته‌بندی دارویی و دیگر جنس مناسب بسته بندی دارو مزایای بسیاری دارد که بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 • مقاومت و سختی بسیار بالا که از تغییر شکل و حالت مقوا هنگام قرارگرفتن مواد درون آن جلوگیری می‌کند.
 • امکان طراحی و چاپ بسیار باکیفیت
 • تولید و عرضه در ضخامت‌های مختلف با توجه به نیاز و سلیقه مشتری
 • سازگاری با محیط زیست و تجزیه پذیر بودن
 • و...

تفاوت مقوای ایندربرد با دیگر مقواها

کدام جنس مناسب بسته بندی دارو است؟ مقوایی یا پلاستیکی؟

مقوای پشت طوسی یکی از آشناترین مقواهای موجود در بازار است که مانند مقوای ایندربرد در صنعت بسته بندی کاربرد دارد و جنس مناسب بسته بندی دارو می‌باشد. اما به راستی چه تفاوتی میان این دو مقوا وجود دارد؟ بطورکلی می‌توان گفت اصلی‌ترین و مهم‌ترین چیزی که این دو مقوا را از یکدیگر متمایز می‌سازد، استفاده از لایه پالپ در دو سمت مقوای ایندربرد است. به این معنا که هر دو طرف این مقوا سفیدرنگ است. اما در مقوای پشت طوسی همانطور که از نام آن مشخص است تنها یک قسمت سفید است. این نکته را در نظر داشته باشید که مقوای پشت طوسی بطورمعمول جهت بسته‌بندی‌های کاربرد دارد که محصول از شرایط بهداشتی خاصی برخوردار نباشد. درنتیجه این امر بسته‌بندی دارویی را نمی‌توان با مقوای پشت طوسی انجام داد.

پلاستیک

پلاستیک یکی‌دیگر از متریال‌های بسته‌بندی دارویی است که در بسته‌بندی اولیه و ثانویه داروها بکار برده می‌شود. لازم به ذکر است که پلاستیک مورد استفاده در صنعت بسته‌بندی دارو بطورمعمول پلی‌اتیلن، پلی‌ وینیل کلرید، پلی پروپیلن و پلی‌استر است.

پلی‌اتیلن چیست؟

پلی‌اتیلن یکی از آشناترین مواد جهت ساخت ظروف پلاستیکی دارو است که از واحدهای منفرد اتیلن تشکیل می‌شود.لازم به ذکر است که جهت ساخت این پلیمر اتیلن‌ها بصورت زنجیره‌ای به دنبال هم آرایش پیدا می‌کنند و درنهایت مولکول بزرگ پلیمری تشکیل می‌دهند. ماده اولیه تولید پلی‌اتیلن از نفت خام به دست می‌آید.

انواع پلی‌اتیلن

در حال حاضر پلی‌اتیلن‌های تولیدی در صنعت به انواع مختلف و بسیاری تقسیم و گروه‌بندی می‌شوند که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پلی‌اتیلن با چگالی بالا
 • پلی‌اتیلن با چگالی پایین
 • پلی‌اتیلن سبک خطی
 • پلی‌اتیلن خیلی سبک
 • پلی‌اتیلن با اتصالات عرضی
 • کوپلیمرهای اتیلن_ وینیل استر

 کاربرد پلی‌اتیلن

پلی‌اتیلن‌های موجود در بازار گریدهای تجاری مختلف دارند. این پلیمرها همچنین دارای خصوصیات منحصربه‌فرد نیز هستند. به همین خاطر هریک از آن‌ها جهت تولید یک محصول متفاوت مناسب است. برای مثال پلی‌اتیلن‌هایی که چگالی بالا دارند بطورمعمول جهت ساخت انواع لوله پلی‌اتیلن و اتصالات و همچنین مخازن پلی‌اتیلن کاربرد دارند. البته از این نوع پلیمر می‌توان جهت تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع بطری، جعبه‌های حمل‌ونقل، انواع ظروف نگهداری موادغذایی، کیسه‌های بسته‌بندی و... نیز استفاده کرد.

در سمت دیگر از پلی‌اتیلن سبک جهت تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع لوله پلی‌اتیلن، ورق‌های پلیمری، الیاف، ظروف، فیلم‌های بسته‌بندی، کیسه‌های پلاستیکی و... استفاده می‌شود. از پلی‌اتیلن با چگالی متوسط نیز در ساخت انواع فیلم‌های بسته‌بندی، پوشش‌های محافظ سطوح فلزی، انواع لوله و اتصالات مخصوص آبیاری و... بکار برده می‌شود. درنهایت شایان ذکر است که پلی‌اتیلن خطی با چگالی پایین در ساخت روکش‌های کابل‌های برق و مخابرات، انواع پوشش‌ها و فیلم‌های محافظ، قطعات پلاستیکی و... کاربرد دارد.

پلی‌ وینیل کلرید چیست؟

پلی وینیل کلرید یا وی وی سی یکی‌دیگر از پلیمرهای ساخت انواع ظروف بسته‌بندی دارویی است که خواص فیزیکی و شیمیایی مناسبی دارد و در برابر شرایط محیطی از خود مقاومت نسبتاً خوبی نشان می‌دهد و جنس مناسب بسته بندی دارو می‌باشد. لازم به ذکر است که در حال حاضر پلی وینیل کلرید در امور مختلف و بسیاری کاربرد دارد که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به ساخت لوله و اتصالات و بطورکلی سیستم‌های آبرسانی زیرزمینی شهری و صنعتی، تولید پوشش‌های الکتریکی و استفاده به‌عنوان نوعی عایق، تولید کفش، شلوار، کت، لوازم داخلی منزل، تولید قوطی‌های بسته‌بندی سرکه، روغن معدنی، شامپو، سس، سالاد، مواد آرایشی و بهداشتی، جعبه‌های بسته‌بندی دارویی و... اشاره کرد.

پلی پروپیلن چیست؟

پلی پروپیلن که بدون شک نام آن را شنیده‌اید یکی از پرکاربردترین متریال‌ها جهت ساخت بسته‌بندی‌ دارویی است. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های این پلیمر می‌توان به چگالی کم، مقاومت کششی بالا، شفافیت بالا، سختی، مقاومت دمایی بسیار بالا، عایق‌بودن، بی‌بوبودن، غیرسمی و... اشاره کرد. پلی پروپیلن قیمت کم و نسبتاً پایینی نیز دارد و همین امر آن را جهت ساخت بسته‌بندی‌ دارویی مناسب می‌کند.

پلی‌استر چیست؟

پلی‌استر نوعی الیاف مصنوعی است که از زغال سنگ، هوا، آب و نفت تولید می‌شود. الیاف‌های این پلیمر بسیار طویل، پایدار و قوی هستند و رطوبت را جذب نمی‌کنند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این الیاف روغن را به سادگی جذب می‌کنند. بسته‌بندی دارویی به کمک پلی‌استر از داروی موردنظر در برابر عوامل محیطی به خوبی محافظت می‌کند و مانع از ایجاد تغییر در خاصیت شیمیایی آن می‌شود.

طراحی جنس مناسب بسته بندی دارو
نمونه جنس مناسب بسته بندی دارو

مزایا و معایب استفاده از ظروف پلاستیکی در بسته‌بندی دارو

استفاده از ظروف پلاستیکی در بسته‌ بندی دارو مزایا و معایب بسیاری به همراه دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای استفاده از ظروف پلاستیکی

بطورکلی مهم‌ترین مزایای استفاده از پلاستیک در صنعت بسته‌بندی دارو عبارت است از:

 • انعطاف‌پذیری بسیار بالا
 • شکنندگی و آسیب‌پذیری کم
 • وزن کم و پایین
 • حمل‌ونقل ساده و راحت
 • فراوانی بسیار
 • تولید در اشکال و اندازه‌های مختلف
 • و...

معایب استفاده از ظروف پلاستیکی

استفاده از ظروف پلاستیکی علاوه بر مزایای بسیار معایبی نیز به همراه دارد که بطورکلی مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

جنس مناسب بسته بندی دارو مقوا است یا پلاستیک؟

حال که با انواع بسته‌ بندی دارو آشنا شده‌اید بدون شک با خود می‌گویید که کدام بسته‌بندی برای دارو بهتر است؟ این نکته را در نظر داشته باشید که بطورکلی نمی‌توان گفت مقوا یا پلاستیک جهت بسته‌بندی دارو مناسب‌تر است. چراکه هریک از آن‌ها دارای خواص منحصربه‌فردی هستند که با دیگری متفاوت است.  این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بسته‌بندی تمام مواد دارویی به کمک جعبه مقوایی یا مواد پلاستیکی امکان‌پذیر نیست.
هنگام بسته‌بندی انواع دارو پیشنهاد ما به شما این است که با توجه به نوع دارو خود از مناسب‌ترین متریال جهت بسته‌بندی استفاده نمایید تا به این ترتیب بسته‌بندی به خوبی از آن محافظت کند و هنگامی جابه‌جایی و نگهداری آسیب نبیند.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی کامل جنس مناسب بسته بندی دارو، بسته‌بندی پلاستیکی و مقوایی پرداختیم. همانطور که گفتیم جعبه‌های مقوایی یکی از پرکاربردترین متریال‌های بسته‌بندی دارو هستند که در برابر تراوش مواد مقاومت بسیار بالایی دارند و تحت هیچ شرایطی به دارو اجازه نمی‌دهند که در بسته‌بندی نفوذ کند. جعبه‌های مقوایی اطلاعات مفیدی ازجمله نام دارو، مقدار تجویزشده، تاریخ انقضا و.... به افراد ارائه می‌دهند تا به این ترتیب شناسایی و تشخیص داروهای درون جعبه به سرعت انجام گیرد. مقواهای ایندربرد یکی از بهترین و پرکاربردترین مقواهای بسته‌بندی دارو هستند که در گرماژهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند. در سمت دیگر پلاستیک در بسته‌بندی اولیه و ثانویه داروها بکار برده می‌شود. لازم به ذکر است که پلاستیک مورد استفاده در صنعت بسته‌بندی دارو بطورمعمول پلی‌اتیلن، پلی‌ وینیل کلرید، پلی پروپیلن و پلی‌استر است.

واحد تحقیق و توسعه شرکت چاپ و بسته بندی کیان مهر