آشنایی با انواع بسته بندی و جعبه دارویی

آشنایی با انواع بسته بندی و جعبه دارویی

برای قرص های کوچک، استفاده از جعبه های قرص یکی از بهترین گزینه ها است. انواع بسته بندی دارو به بخش­های مختلفی تقسیم می شوند که برای افرادی که نیاز به مصرف روزانه قرص دارند به اندازه کافی مناسب است. می توانید مواردی با برچسب، که بر اساس روز هفته یا تاریخ برچسب گذاری شده اند، خریداری کنید. این یک یادآوری برای شماست که روزانه قرص های خود را مصرف کنید. شما می توانید یک جعبه قرص کوچکتر نیز بخرید.

برای افراد یا به ویژه جمعیت بزرگسالی که در شمارش دوز و قرص مشکل دارند می توانند از این نوع جعبه های دارویی استفاده کنند که برای تهیه مقدار مشخصی قرص در روز طراحی شده است. این برای افراد، برای یادآوری که چند قرص مصرف کنند یا موارد دیگر بسیار مناسب است. یک خطر بزرگ در استفاده از دارو، ایمن نگه داشتن آن از دست کودکان است. بنابراین، مفهوم ایجاد طرح های دارویی ایجاد شد و باید چعبه های دارویی را با چرخش و فشار دادن باز کنند، کاری که فقط بزرگسالان می توانند انجام دهند. بیشتر قرص ها و کپسول ها در جعبه های مقوایی ساده و با الگویی بسته بندی شده اند که می توانند به صورت سفارشی استفاده شوند. این نوع بسته بندی بسیار جهانی است و می تواند متناسب با نوع داروهای شما باشد. شما می توانید آرم شرکت خود، نام دارو، مقدار مصرف، نیاز و موارد دیگر را در آن چاپ کنید.

این جعبه ها به راحتی در دسترس هستند و به صورت عمده نیز قابل خریداری هستند. آن­ها سبک هستند، عمدتا از ورق مقوایی نازک ساخته شده اند و به راحتی می توان آن­ها را سفارشی کرد. هنگام خرید عمده، نرخ فروش بهتری را در اختیار شما قرار می دهد. این جعبه ها نیز اغلب قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند.

انواع بسته بندی دارو

کارتن های سفارشی پزشکی

این کارتن ها مخصوصا برای صنعت طراحی شده اند تا مطمئن شوند داروها به راحتی حمل و نقل می شوند. آن­ها می توانند به راحتی بسته بندی و بارگیری شوند. این کارتن ها معمولا به اندازه ای بزرگ هستند که می توانند چندین مورد کوچک­تر را حمل کنند تا بتوانید آن­ها را یک به یک جابجا کنید. این کارتن ها معمولا حدود 1 کیلوگرم هستند. هنگامی که آن را پر کرده و حمل می کنید، هزینه های نهایی تحویل برای آن تحمیل می شود. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از این کارتن ها این است که معمولا از ورق های راه راه ساخته شده اند و به حفظ آنه­ا کمک می کنند. همچنین به ثابت نگه داشتن محیط برای داروها کمک می کند تا به راحتی اکسید یا خراب نشوند.


ظروف دارویی و مزایای آن ها

ظرف دارویی وسیله ای است که نگهدارنده دارو است و ممکن است با محصول در تماس مستقیم باشد. اگر ظرف در تماس مستقیم با داروهای موجود است، ظرف فوری نامیده می شود. یا دستگاهی است که دارو یا محصول دارو را در خود نگه می دارد. به طور مستقیم یا به شکل غیر مستقیم در بعضی از ظروف ممکن است تماس مستقیم با دارو نداشته باشند. یعنی هر واحد در یک کیسه بسته بندی شده هستند. بسته بندی مناسب از دارو محافظت می کند. محصول با جلوگیری از ورود هوا، رطوبت، ذرات معلق،  میکروارگانیسم ها و... محافظت می شود، بدین وسیله نگه داشتن محصول در شرایط ایمن و همچنین استفاده صحیح  از آن ممکن می شود.

 

بسته بندی های مختلف

 روش های بسته بندی دارو در سه نوع وجود دارد. بسته بندی اولیه، پاکتی است که دوز دارو را تعیین می کند. این بسته بندی باید به گونه ای باشد که هیچ تعاملی با دارو نداشته باشد. مانند، بسته های قرص، بسته های نواری و..... بسته بندی ثانویه، پوشش یا بسته ای که داروها را ذخیره می کند. بسته های موجود در آن برای گروه بندی داروها  و انواع جعبه دارو وجود دارد. مانند، کارتن، جعبه و....بسته بندی سوم، برای تهیه  داروهای عمده مانند، حمل و نقل داروها از یک مکان به دیگری مانند، ظروف، بشکه ها و... تهیه می شود. چهار نوع بسته بندی ظروف دارویی به صورت جهانی وجود دارد. ظرف کاملا بسته، ظرف هواگیری شده، ظرف ایمن برای جلوگیری از در دسترس بودن کودکان، ظرف مهر و موم شده است.

ظرف کاملا بسته

این ظرف از محتویات محافظت می کند، جلوگیری از آلودگی با مواد جامد اضافی در شرایط نرمال، شرایط حمل و نقل، ذخیره سازی، جلوگیری از ریخته شدن ناخواسته دارو از ویژگی های این بسته بندی است.

مواد برای ساخت

انواع مختلفی از مواد مورد استفاده برای تولید ظروفی مانند شیشه، پلاستیک، فلز و لاستیک استفاده می شود. به مدت 4 دهه شیشه به طور گسترده استفاده می شود. ظروف شیشه ای، اطمینان از نرمی، دید، مقاومت، استحکام، محافظت از رطوبت، سهولت در پر کردن

دوام، سهولت در نظافت و بطری های اقتصادی معمولا در صنعت داروسازی هستند. مزایای ظروف شیشه ای بسیار است. آ­ن­ها از دارو و محصول دارویی  محافظت می کنند. آن­ها با تولید محصول پایداری محصول را بهبود می بخشند. با فرایند قالب گیری آماده می شوند. برخی از داروها به قوطی نور بسیار حساس هستند و به همین دلیل با استفاده از انواع مختلف رنگی محافظت شود.

 

بسته بندی دارو و ارتباط آن با تولید

بسته بندی اولیه و ثانویه محصولات دارویی ارتباط تنگاتنگی با تولید آن­ها دارد و بخشی جدایی ناپذیر از روند ارزش افزوده را تشکیل می دهد. واحد کنترل کیفیت وظیفه کنترل مواد بسته بندی دارویی از جمله دریافت، شناسایی، نمونه برداری، آزمایش و تایید یا رد ظروف و بسته شدن محصولات دارویی را بر عهده دارد.

مسئولیت این آزمایشات اکنون بیشتر و بیشتر به عهده تولیدکنندگان مواد بسته بندی است. با این حال، به عنوان پیش شرط این، اقدامات اضافی QA، مانند صلاحیت فروشنده، حسابرسی تامین کننده و توافق نامه های فنی، باید انجام شود. قانون فدرال غذا، دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز به اطلاعات کافی در رابطه با مواد بسته بندی را الزامی می کند.

این قانون وجود دارد كه اگر داروی آن به طور كامل یا جزئی از هر ماده سمی یا مخربی كه ممكن است باعث مخرب شدن سلامتی شود ، تقلبی تلقی شود. علاوه بر این، در بخش 502 این قانون آمده است كه در صورت حذف موارد بسته بندی، دارویی مارک نامناسب در نظر گرفته می شود. همچنین، بخش 505 قانون نیاز به توصیف کاملی از روش­های استفاده شده و امکانات و کنترل­های استفاده شده برای بسته بندی داروها دارد. بخش 505 قانون می گوید که یک برنامه کاربردی باید شامل شرح کاملی از روش­های استفاده شده در ساخت، فرآوری و بسته بندی این دارو باشد. این شامل امکانات و کنترل­هایی است که در بسته بندی یک محصول دارویی استفاده می شود.

بسته بندی اولیه به معنای هر قسمت از سیستم بسته شدن ظرف است. به طور معمول ظروف (به عنوان مثال آمپول، ویال، بطری)، آستر کانتینر (به عنوان مثال .... آسترهای لوله ای)، بسته شدن درپوش های پیچ، درپوش ها، آسترهای بسته کننده، کاور درپوش داخلی، مهر و موم های داخلی کانتینر در موارد بزرگ تزریقی، پوشش های اضافی، لوازم جانبی  و برچسب های کانتینر است. منظور از بسته بندی اولیه، یک جز بسته بندی است که مستقیما با فرم دوز در تماس است یا ممکن است در آن باشد. مولفه بسته بندی ثانویه به معنی بسته بندی است که مستقیما با فرم دوز در تماس نیست و نخواهد بود.

 

بسته بندی با دستگاه

بسته بندی با کمک دستگاه مدیریت کاربر پسند است و همچنین مطابقت را بهبود می بخشد. این نوع بسته بندی با استفاده از دستگاه  هایی مانند سرنگ های از قبل پر شده، قطره چکان، سیستم های انتقال از طریق پوست، پمپ ها و اسپری های آئروسل، امکان استفاده راحت تر را فراهم می کند. چنین دستگاه هایی اطمینان حاصل می کنند که محصول دارویی به درستی و به مقدار مناسب تجویز می شود.

ظروف شیشه ای بر اساس مقاومت هیدرولیتیکی آن ها طبقه بندی می شوند. شیشه خنثی، با مقاومت بالا در برابر هیدرولیتیک به دلیل ترکیب شیمیایی شیشه خود و مناسب برای اکثر آماده سازی ها برای استفاده از روش تزریقی است. معمولا شیشه سودآهکسیلیس با مقاومت هیدرولیتیک بالا ناشی از محافظت مناسب سطح است و مناسب برای اکثر آماده سازی های آبی اسیدی و خنثی چه برای استفاده از روش تزریقی و .... مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه نوع سوم، لیوان سوداآهک معمولا از شیشه سودآهک سیلیس است که فقط دارای مقاومت هیدرولیتیک متوسط ​​است. به طور کلی برای آماده سازی های غیرآبی برای استفاده از طریق تزریق، کاربرد دارد. به جز ظروف شیشه ای نوع  اول، ظروف شیشه ای برای داروسازی مجددا استفاده نمی شوند.

 

بسته بندی لاستیکی

لاستیک از چندین ماده تشکیل شده است که یکی از آن­ها الاستومر است. ترکیبات مدرن لاستیکی که در بسته بندی داروسازی استفاده می شود، فقط دارای تعداد محدودی ماده تشکیل دهنده است که استخراج آن بسیار دشوار است. بسته شدن های حاصل از چنین موادی معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند و می توانند در تماس با تعداد زیادی از داروها مورد استفاده قرار گیرند. بسته بندی لاستیکی برای استفاده دارویی باید از الزامات مربوط به مهم ترین فارماکوپه ها برخوردار باشد.

باید تاکید کرد که الزامات فارماکوپه ها و استانداردها باید به عنوان حداقل نیازها دیده شوند. تناسب یک محفظه لاستیکی برای یک کاربرد خاص فقط با استفاده از مطالعات پایداری قابل اثبات است. جدا از نظارت و کنترل سوابق معیارهای انتخاب بسته بندی اولیه، همان موارد در فارماکوپه و اسناد استانداردی که باید بخشی از شیوه های پذیرش روزانه باشد، تعریف شده است. برای هر فرآیند و انتخاب مواد بسته بندی، اعتبار سنجی نیازهای فرآیند و نیازهای محصول ضروری است. مطالعات مختلف مربوط به همان مورد موجود است، انتخاب رهنمودهایی که باید دنبال شود کاملا یک انتخاب فردی و فرایندی است.

معایب و مزایای بسته بندی های مختلف

 استفاده از ظروف شیشه ای ممکن است باعث ایجاد هوا، شکسته شدن و در برابر شست و شو باعث آزاد سازی قلیای آن شود.

سطح ظرف شیشه ای محصول به دلیل آزاد سازی قلیایی، ممکن است محصول  را تحت تأثیر قرار دهد.

pH دارو تغییر می کند. بالاخره دارو ممکن است سمی، تجزیه و غیر فعال شود. به عنوان مثال انسولین pH3.5  اگر در ظرف شیشه ای ذخیره شود، برای مدت طولانی این با شیشه تعامل دارد و قلیایی آزاد می شود. این pH از 7 عبور می کند و غیر فعال می شود و اثر خود را از دست می دهد. آب مقطر  و تصفیه شده در بسته بندی مناسب قرار می گیرد و ظرف تحت فرآیند اتوکلاو قرار می گیرد. پلاستیک ها معمولا گروهی از پلیمرهای آلی هستند و به اشکال مختلف ورقه ورقه شده است. معمولا در داروسازی و پزشکی استفاده می شود و در بسته بندی مخصوص نوع ظرف یکبار مصرف، مانند سرنگ، دستگاه لوله و... استفاده می شود. برخی از ظروف اکنون از پلاستیک ساخته شده اند. استفاده اصلی برای کیسه های محلول های تزریقی است.

ظروف پلاستیکی در مقایسه با ظروف شیشه ای دارای چندین مزیت هستند، نشکن هستند، قابلیت جمع شدن دارند، سبک هستند. فارماکوپه های اروپا، ژاپن و ایالات متحده همه مواد از همان نوع را توصیف می کنند، اما تفاوت های قابل توجهی در طبقه بندی و ارائه وجود دارد. تا آن جا که به آزمایشات مربوط می شود، مقایسه سه فارماکوپه بسیار دشوار است. فارماکوپه اروپا دقیق ترین مورد است و نیاز به آزمایشاتی در رابطه با کاربرد و راه های مصرف داروی دارد. علاوه بر این، همین مفهوم به ظروف فله برای مواد فعال نیز تعمیم داده می شود. ظروف فلزی فقط برای محصولات دارویی برای استفاده غیر شفاهی استفاده می شود. آن­ها شامل لوله ها، بسته های ساخته شده از فویل یا تاول، قوطی و سیلندرهای آئروسل و گاز هستند.

آلومینیوم و فولاد ضد زنگ فلزات انتخابی برای بسته بندی اولیه و ثانویه محصولات دارویی هستند. آن­ها از مزایای خاصی برخوردار هستند و ظروف کاملا مشهود در برابر دستکاری را ارائه می دهند. از آن­جا که فلز مقاوم، نفوذ ناپذیر در برابر گازها و ضد خرد شدن است، ماده ایده آل بسته بندی ظروف تحت فشار است. توضیحات و آزمایشات را می توان در هنجارها و استانداردهای ISO یافت. این­ها با همکاری تولیدکنندگان تاسیس شده اند. الزامات در فارماکوپیه داده نشده است. مناسب بودن یک ماده خاص برای یک ظرف به طور معمول با انجام مطالعات پایداری که در آن مواد با داروی مورد نظر در تماس است، ایجاد می شود.

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر