آشنایی با کاربردهای چاپ و بسته بندی در صنایع مختلف

آشنایی با کاربردهای چاپ و بسته بندی در صنایع مختلف

فناوری چاپ و بسته بندی یک شاخه ویژه مهندسی است که به فناوری چاپ و پس از آن بسته بندی محتوا به منظور ارائه و جذابیت آن می‌پردازد. هدف دیگر صنعت بسته بندی این است که امکان تهیه محصول نهایی و بسته بندی شده به شیوهای مناسب حمل و ذخیره شود. مهندسی بسته بندی یک مفهوم‌سازی طراحی گسترده در زمینه قرار دادن محصول است. کلیه مراحل طی مراحل تولید و موارد دیگر باید در طراحی بسته بندی برای هر محصول خاص در نظر گرفته شود.

از طرف دیگر چاپ، روشی است که متن و تصاویر را بطور معمول با جوهر روی کاغذ یا سایر مواد با استفاده از دستگاه چاپ تولید مثل می کند. هدف اصلی بسته بندی محافظت و جلوگیری از نشت و شکستگی محتویات است و مواد غذایی را از خطرهای مختلف مانند میکروب، گرما، از بین رفتن رطوبت و ... محافظت می‌کند. بسته بندی‌ها به دو دسته بسته بندی کوچک و بسته بندی بزرگ برای کارهای عمده  تقسیم بندی می شود. بسته بندی کوچک بسته بندی است که مواد غذایی یا محتوای مورد نظر را در برابر صدمات مختلف محافظت می‌کند. به عنوان مثال، بطری‌های شیشه‌ای، کیسه، بطری‌های پلاستیکی، قوطی‌های فلزی و ... بسته بندی هایی که برای کالاهای بزرگ و کالاهایی که نیاز به حمل طولانی دارند متفاوت است. این بسته بندی‌ها شامل مواد غذایی، کالاهای بزرگ منزل و ... هستند. به عنوان مثال، ظروف بسته بندی شده، کارتن‌های بزرگ، طبل‌ها، بشکه‌ها، جعبه‌ها و کیسه‌های فویل.

مواد بسته بندی صنعتی با مواد بسته بندی سنتی متفاوت است. علاوه بر متریال، طراحی جذاب نیز از تفاوت‌های این دو نوع بسته بندی است. بسته بندی به اشکال مختلف و بر اساس نیاز فنی در سراسر زنجیره تامین و همچنین نیازهای بازاریابی و سایر معیارها ارائه می‌شود. چه در تجارت مواد غذایی، چه در تولید لباس و چه در صنعت فناوری، بسته بندی بسیار مهم است؛ زیرا محصول را از هرگونه آسیب احتمالی، محافظت می‌کند. بنابراین یک بسته بندی مناسب و استاندارد می تواند از محصولات و کالاها به خوبی محافظت کند و بسته بندی محصول در هر صنعت متفاوت است. صنایع مختلف قطعا از انواع مختلف بسته بندی استفاده می‌کنند اما هدف همچنان ثابت خواهد ماند. همان طور که اغلب بازرگانان همیشه می‌گویند بسته بندی می‌تواند تفاوتی در حمل و نقل موفقیت آمیز یک محصول در یک بخش باشد. 

بسته بندی مواد غذایی

چاپ و بسته بندی مواد غذایی بسیار مهم است و تاثیر زیادی در کیفیت مواد غذایی دارد. بسته بندی برای محافظت از مواد غذایی در برابر تاثیرات خارجی، تغییر، آلودگی و ... استفاده می‌شود. هدف از طراحی آن محافظت، حفظ و ارائه اطلاعاتی از قبیل بهترین تاریخ مصرف، تاریخ تولید، کالری تغذیه ای است. مقامات بهداشتی معمولا بسته بندی را به عنوان ظرفی برای محافظت، حمل و نقل و استفاده از فرآورده‌های غذایی توصیف می‌کنند. انواع بسته بندی مواد غذایی شامل ظروف شیشه‌ای، بسته بندی‌های خلاء، ظروف Tetra Pak، بسته بندی پلاستیکی، بسته بندی مقوایی، بسته بندی چوبی، بسته بندی‌های طولانی مدت، بسته بندی فلزی، بسته بندی چند لایه  است. هدف از بسته بندی مواد غذایی، تهیه مواد غذایی به روش مقرون به صرفه است که نیازهای صنعت و خواسته‌های مصرف کننده را برآورده می‌کند، ایمنی مواد غذایی را حفظ می‌کند و تاثیرات محیطی را به حداقل می‌رساند.

بسته بندی مناسب می تواند از محصول در برابر میکروب ها، گرمای زیاد و خراب شدن محافظت کند. محافظت شیمیایی تغییرات ناشی از تاثیرات محیطی مانند قرار گرفتن در معرض گازها (به طور معمول اکسیژن)، رطوبت (افزایش یا از بین رفتن) یا نور (قابل مشاهده، مادون قرمز یا ماوراء بنفش) را به حداقل می‌رساند. بسیاری از مواد بسته بندی مختلف می‌توانند مانع نفوذ این موادهای شیمیایی شوند. شیشه و فلزات یک مانع تقریبا قوی برای مواد شیمیایی و سایر عوامل محیطی ایجاد می‌کنند، اما تعداد کمی ‌از بسته‌ها کاملا شیشه یا فلز هستند. دستگاه‌های پلمپ ممکن است دارای موادی باشند که حداقل سطح نفوذپذیری را ممکن می‌سازند.

به عنوان مثال، درپوش‌های پلاستیکی دارای نفوذپذیری در برابر گازها و بخارها هستند. طراحی و ساخت بسته بندی نقش مهمی‌در تعیین ماندگاری یک محصول غذایی دارد. انتخاب درست مواد و فناوری‌های بسته بندی، کیفیت و طراوت محصول را در حین توزیع و ذخیره سازی حفظ می‌کند. موادی که به طور سنتی در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند شامل شیشه، فلزات (آلومینیوم، فویل و فولاد بدون قلع)، کاغذ، مقوا و پلستیک است. علاوه بر این، انواع گسترده‌ای از پلاستیک‌ها به دو شکل سفت و سخت و انعطاف پذیر معرفی شده‌اند. 

صنعت چاپ و بسته بندی

بسته بندی دارویی و ویژگی‌های آن

بسته بندی دارو بسیار تنظیم شده است و این مقررات به کشور مبدا یا منطقه بستگی دارد. این مقررات برای ایمنی بیمار وضع شده است. بسته بندی دارویی، باعث حفاظت محصولات در برابر آلودگی می شود. بسته بندی دارو علاوه بر محافظت آن، نشان دهنده دوز و مقدار استفاده و مشخصات آن است و بخشی جدایی ناپذیر از یک محصول دارویی است. آمپول‌ها ویال‌های مهر و موم شده کوچکی هستند که از شیشه و کمی ‌از جنس پلاستیک هستند و برای بسته بندی داروهای مایع (معمولا تزریقی) استفاده می‌شوند که باید در برابر هوا و سایر آلودگی‌ها محافظت شوند. بسته بندی شیشه ای دارویی نسبت به سایر بسته بندی های دارویی گران‌تر و پرهزینه‌تر هستند. ویال‌ها ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی هستند که برای نگهداری مایعات، مواد جامد یا دوزهای پودر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بطری‌ها اغلب برای داروهای مایع و همچنین قرص‌ها و کپسول‌ها استفاده می‌شوند.

بسته بندی شیشه¬ای به دلیل خاصیت عالی در برابر محافظت از ورود میکروب¬ها بسیر مورد استفاده قرار می گیرد. پلاستیک اغلب برای قرص‌ها و کپسول‌ها بخصوص برای بطری‌های نسخه‌ای استفاده می‌شود. آن‌ها در رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند که رایج‌ترین آن‌ها نارنجی یا قهوه‌ای روشن است زیرا این رنگ‌ها مانع از آسیب رساندن نور¬های ماوراءبنفش هستند. بسته بندی کیسه‌ای، یک کیسه مهر و موم شده مربع یا مستطیل است که اغلب از نوعی پلاستیک ساخته شده است. آن‌ها اغلب برای داروهای پودری استفاده می‌شوند، اما می‌توانند برای مایعات نیز استفاده شوند. بسته¬ بندی کیسه¬ای می‌تواند قابل استفاده یا یکبار مصرف باشد و اغلب سوراخ می‌شود، بنابراین می‌توان آن‌ها را به راحتی با دست باز کرد. 
نوع بسته بندی‌ای که برای یک داروی خاص انتخاب می‌شود به عواملی مانند، میزان محافظتی که برای محصول لازم است، دوز دارو، راحتی و سهولت استفاده برای مشتری، روش پر کردن، تکنیک استریل سازی که مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه بستگی دارد.  بسته بندی شیشه¬ای سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد و فواید بسیاری نسبت به سایر بسته بندی ها دارد. علاوه بر این بسته بندی شیشه¬ای شفاف، محکم و دارای دوام بالایی هستند. می‌توان آن‌ها را به راحتی برچسب گذاری و شناسایی کرد و در طیف وسیعی از اشکال و اندازه‌های مختلف قرار می‌گیرند، که در بسیاری از صنایع و بسته بندی¬ها دیده می شود. بسته بندی شیشه¬ای در مقابل شست و شو مقاومت بالایی دارند. 
بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی و خصوصیات آن بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که فروش آن‌ها را بالا ببرد. این یکی از موارد بسیار مهم و کاربردی برای طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی است.

بسته بندی لوازم آرایشی بر روی فروش موفق محصولات بسیار تاثیرگذار است. ظاهر زیبای محصولات آرایشی علاوه بر کیفیت آن، یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده جذابیت در بازار است. بسته بندی این امکان را فراهم می‌کند که نام مورد نظر برای محصول، مارک و سایر اطلاعات لازم مانند ترکیب، دستورالعمل استفاده و هشدارها را در صورت لزوم چاپ کنید. تقریبا تمام ظروف آرایشی به صورت پلمپ شده هستند که وقتی برای اولین بار باز می‌شوند تضمین می‌کند که محصول کاملا جدید است و دستکاری نشده است.
چهار جنبه اصلی که در انتخاب بسته بندی آرایشی اهمیت دارد نوع ظروف، سازگاری، کارایی و محافظت از محصولات است. شیشه غیرقابل نفوذ است و باعث تخریب نمی‌شود و از نظر شیمیایی بی‌خطر است. این به معنای محافظت از محتوای آن در برابر اکسیژن و رطوبت است که یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده از بسته بندی شیشهای در محصولات آرایشی است. شیشه همچنین محصولی بسیار پایدار است زیرا به راحتی قابل بازیافت است و به دفعات می توان ازآن استفاده کرد. محصولات حساس به اکسیژن از گاز محافظ پر می‌شوند از این رو در ظروف شیشه‌ای بسته بندی می‌شوند.

قوطی و تیوپ‌ها معمولا از فلزاتی مانند آلومینیوم یا قلع ساخته می‌شوند. آلومینیوم در برابر میکروب‌ها محصول را محفظت می‌کند و یکی از بازیافت‌ترین مواد روی کره زمین است. فلزات به عنوان بسته بندی غیرقابل شکست برای محافظت از محصولات کاربرد دارند. همچنین می‌توانند محصول را در برابر رطوبت یا درجه حرارت بالا، محافظت کنند.  برای شرکت ها و موسساتی که محیط زیست و حفظ آن برایشان مهم است، بسته بندی فلزی بسار مناسب و سازگار با محیط زیست است. یکی دیگر از مزیت‌های مهم این است که می‌توان فلزات را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید کرد تا از هدر رفتن مواد مورد نظر جلوگیری شود. به طور کلی بسته بندی فلزی محصولات، مقرون به صرفه، با دوام و محکم هستند. به عنوان مثال در ترکیب با پلاستیک، ظروف آرایشی فلزی گزینه‌های طراحی منحصر به فردی را به بازاریاب‌ها ارائه می‌دهند

چگونگی بسته بندی محصولات صادراتی

بسته بندی محصولات صادراتی باعث می‌شود محصولات تا رسیدن به دست مشتریان دست نخورده و آسیب نبینند. بسته بندی صادراتی نیز اغلب به عنوان بسته بندی حمل و نقل شناخته شده است. بسته بندی یک جزء مهم موفقیت در صادرات است. برای رسیدن به مقصد خود در شرایط ایده آل باید محصولات را حفظ و محافظت کنید. بسته بندی صادراتی در واقع یکی از سه لایه مختلف بسته بندی است. بسته بندی حمل و نقل یا صادراتی بیرونی‌ترین لایه بسته بندی است و به منظور محافظت از کالاهای شما در هنگام جابجایی طراحی شده است. نمونه‌هایی از بسته بندی‌های صادراتی شامل جعبه‌های چوبی، فلزی و بسته بندی پلاستیکی کوچک است.  

بسته بندی صادراتی، شرکت‌ها و افراد را از رسیدن امن و سالم محصولات مطمئن می کند. طیف گسترده‌ای از گزینه‌های محصول بسته بندی برای انتخاب وجود دارد. محصولات بسته بندی صادراتی برای محافظت در برابر فشارهای انباشته، لرزش، افت و فشارهای آب و هوایی یا رطوبت طراحی شده اند و همچنین از خم شدن، شکستگی یا فشرده‌سازی محصولات جلوگیری می کنند. انواع مختلفی از مواد برای بی‌حرکت کردن محصولات استفاده می‌شود. برای پر کردن فضاهای خالی اطراف محصول بسته بندی شده برای حمل و نقل ایمن، از مواد پرکننده استفاده می‌شود. میزان بسته بندی صادراتی مورد نیاز تا حد زیادی به نوع محصول، نحوه حمل و نقل و امکانات موجود در بندر حمل و نقل یا مقصد یا فرودگاه بستگی دارد. حمل و نقل‌های ساخته شده توسط کشتی به دلیل داشتن زمان ترانزیت طولانی‌تر، قرار گرفتن در معرض محیط مرطوب و این واقعیت که معمولا بیشتر از سایر حالت‌های حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طور معمول نیاز به بسته بندی گسترده و محافظت در برابر رطوبت دارند. محموله‌های ساخته شده، از طریق حمل و نقل هوایی ممکن است نسبت به حمل و نقل با کشتی‌ها به درجه بسته بندی ساده‌تری احتیاج داشته باشند زیرا زمان حمل و نقل کوتاه‌تر است و محموله‌های هوایی به خودی خود از وزن کمتری برخوردار است.

با این حال، تغییر دما و ارتفاع ممکن است باعث تراکم شود. حمل و نقل هوایی گران‌ترین گزینه است و هرچه بسته بزرگتر و سنگین‌تر باشد، حمل و نقل هوایی نیز گران‌تر است. برنامه‌ها و مسیرهای هوایی ممکن است محدود باشد و عواملی مانند محدودیت‌های گمرکی و مالیات غیرمستقیم و همچنین مالیات‌های فرودگاهی نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. حمل و نقل‌های زمینی ساخته شده بین کشورهایی که به وسیله زیرساخت‌ها ساخته می‌شوند، ممکن است غالبا به عنوان محموله‌های داخلی تلقی شوند، مگر اینکه مسافت‌های طولانی یا حمل و نقل چند متره (کامیون-راه آهن) درگیر باشد.

خوشبختانه امروزه مشاغل دارای انتخاب گسترده‌ای از راه حل‌ها از جمله طرح‌های بسته بندی سفارشی و مواد تخصصی هستند که برای انواع مختلف محصولات ایده آل هستند. همچنین می‌توانید بسته‌های صادراتی را پیدا کنید که مطابق با تمام مقررات لازم دولت است و همچنین توسط مشاغل به راحتی قابل دسترسی است. محصولات بسته بندی صادراتی ممکن است فرصتی برای خرید کالای اصلی با تخفیف های قابل توجه را فراهم کند.

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر