بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

لوازم آرایشی و بهداشتی یکی از پر کاربردترین محصولات به شمار می رود و می توان گفت که هر روزه مورد استفاده بسیاری از مصرف کنندگان است. گروهی از مردم برای تشخیص لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب از روی بسته بندی آن را تشخیص می دهند. طراحی مناسب و چشم نواز و همچنین داشتن یک لوگوی زیبا که معرفی کننده شرکت تولیدی لوازم آرایشی است می‌تواند نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب کند. اهمیت بسته بندی در محصولات لوازم آرایشی بهداشتی را می‌توان از دقت و وسواسی که برند های معروف که تولیدکنندگان عمده لوازم آرایشی و بهداشتی در سراسر جهان هستند و برای بسته بندی محصولات شان دارند، متوجه شد.

شرکت های بزرگ همواره هزینه‌های بسیار زیادی را در زمینه طراحی بسته بندی انجام می دهند. خود این مسئله نشان دهنده اهمیت بسته بندی برای محصولات آرایشی و بهداشتی است و حتی می‌توان گفت دلیل موفقیت این شرکت ها در فروش بالای محصولات خودشان است. بازار چاپ و تولید بسته بندی در صنایع آرایشی و بهداشتی یکی از پر سود ترین بازارهای این صنعت است. بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی اولین چیزی است که مشتری با آن مواجه می‌شود و در واقع رابط میان مشتری و کالا به شمار می رود.

بسته بندی لوازم ارایشی

ویژگی های بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

همانطور که می دانید بسته بندی هر کالایی، جدای از آن که از محصول داخل بسته بندی محافظت می کند، به نوعی تبلیغ کننده و بازاریاب آن کالا هم می تواند باشد. مسئله بسته بندی در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی مسئله بسیار مهمی به شمار می رود. در حوزه صنایع آرایشی و بهداشتی، از توانایی جذب مشتری از طریق بسته بندی های مناسب استفاده های بسیار زیادی می توان کرد. محصولات آرایشی و بهداشتی که مشتریان آنها معمولاً خانم‌ها هستند، همیشه و به صورت روزانه مورد استفاده آنها قرار می گیرد. بعضی از کالاهای آرایشی و بهداشتی مورد استفاده آقایان نیز است و آنها از این محصولات استفاده می کنند.

محصولات آرایشی در سراسر جهان جزو محصولات لازمه برای هر روز می باشد. محصولات آرایشی و بهداشتی تنها برای زیبایی به کار نمی رود، بلکه برخی از آنها برای سلامتی پوست انسان مفید است و به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد. می‌توان این محصولات را در زمره محصولات پزشکی و دارویی نیز قرار داد. بسته بندی محصولات اولین چیزی است که مشتری با آن برخورد می کند و به نوعی می توان گفت که بسته بندی خوب، معرف کالای درون خود است. هر چقدر که این بسته بندی شیک و جذاب باشد می‌تواند ارزش ذاتی محصول داخل خود را بیشتر به نمایش بگذارد و به این صورت نظر مشتری را به خود و کالایی که درون آن است جلب نماید.

چگونگی طراحی بسته بندی برای محصولات آرایشی و بهداشتی

نقش بسته بندی در صنایع بهداشتی و آرایشی بسیار مهم و حائز اهمیت است. همانطور که گفته شد شرکت ها و برندهای معروف تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، هزینه‌های زیادی برای آموزش طراحانی صرف می کنند تا آنها بتوانند بسته بندی هایی را طراحی نمایند که آن بسته بندی ها بتواند هر چه بهتر نمایانگر محصولات این شرکت ها باشد. این طراحان یاد می گیرند که چگونه بسته ها را طراحی نمایند تا جامعه هدف تولید کنندگان، جذب این محصول شوند.

چاپ بسته بندی لوازم بهداشتی

اگر محصولات برای قشر کم سن و سال ساخته شده است، بنابراین طراحی روی بسته بندی هم باید با سن و سال آنها هماهنگ باشد و از طرح هایی بر روی بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده شود که  مشتری ها بیشتر به آن طرح علاقه مند باشند. اگر محصول مورد نظر برای خانم ها طراحی شده است، باید نشانه هایی که بر روی بسته بندی قرار گرفته نشانه هایی از این مطلب داشته باشد به صورتی که اگر کسی تا به حال بسته بندی این گونه از محصولات آرایشی و بهداشتی را ندیده باشد، در نگاه اول متوجه شود که این محصول مخصوص خانم ها است. نوع آرایش خانم ها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد و به همین تناسب محصولات آرایشی و بهداشتی که عرضه می‌شود، برای آرایش خاصی تولید شده است. طرح هایی که روی بسته بندی چاپ می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که ویژگی های محصول تولید شده را به مشتری معرفی نماید. محصولات آرایشی گونه‌ای تولید شده‌اند که هر کدام  خواص خودشان را دارند و طرح روی بسته بندی هم باید این خاصیت را نشان بدهد. 

صورت انسان ها با یکدیگر تفاوت هایی دارد و  به همین دلیل آرایش صورت آنها با یکدیگر نیز تفاوت دارند و این تفاوت با استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی خاص ایجاد می‌شود. به همین خاطر محصولاتی که توسط شرکت های تولید کننده ساخته می‌شود، با یکدیگر متفاوت است و هر کدام از محصولات برای افراد خاص خودش ساخته شده است. طراحان بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی باید این خواص و ویژگی ها را مد نظر قرار بدهند و در طراحی بسته بندی محصول مورد نظر به کار بگیرند. بخشی از تولیدات شرکت های تولید کننده، مخصوص آرایش هایی است که تیره هستند و دارای مرز بندی خاصی در آرایش می باشند. گروهی دیگر از محصولات آرایشی و بهداشتی اصطلاحاً به محصولات کلاسیک معروف شده اند که آن محصولات هم مصرف کنندگان خاص خودش را دارا می باشد. یک دسته از محصولات دیگر بسیار لاکچری و گران قیمت هستند.

اینگونه محصولات حتماً باید از بسته بندی مناسبی برخوردار باشند که لاکچری بودنشان بیشتر به چشم بیاید و کسانی که این گونه محصولات را انتخاب می کنند، حتماً به دنبال اجناس پر زرق و برق و چشمگیر می باشند. پس بسته بندی این گونه از محصولات آرایشی و بهداشتی باید لاکچری بودن آن محصولات را به خوبی نشان دهد.

پکیج لوازم ارایشی بهداشتی

 یک طراح خوب باید بداند که چه مواردی تعیین کننده معیارها و شاید شاخص هایی است که یک بسته بندی ایده‌آل را خواهد ساخت و آن  نشانه ها و طرح ها را بر روی بسته بندی هر کدام از محصولات مورد نظر پیاده کند. طراحی بسته بندی یکی از مهمترین بخش‌های بازاریابی در مقوله محصولات آرایشی و بهداشتی است که برای فروش بالای محصولات، باید بیشتر به آن توجه شود.

صنایع بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

بازار بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی دارای پیچیدگی های خاصی است. صنایع بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی باید همیشه خود را با تغییرات سلیقه و نیازهای مشتریان تطبیق دهد و رویه کاری آنها را مد نظر قرار بدهد. گروهی از مردم هستند که از مواد یک‌بار مصرف آرایشی استفاده می کنند، زمانی که تعداد استفاده کنندگان از این محصول رو به افزایش بگذارد، بسته بندی این محصول هم باید تغییر کند. بخشی از محصولات توسط افراد سالمند مورد استفاده قرار می گیرند، پس همیشه باید سلیقه این افراد در بسته بندی محصولات لحاظ شود. گاهی بالا رفتن قیمت محصول یکی از تاثیر گذارترین عوامل برای تغییر بسته بندی آن محصول به شمار می رود. بعضی از محصولات اگر در اختیار کودکان قرار بگیرند ممکن است که برای آن ها خطرناک باشد. باید بسته بندی این محصولات به گونه‌ای باشد که کودکان نتوانند به راحتی آن را باز کنند و با مواد داخل آن محصول تماس داشته باشند.

 هر ساله با پیشرفت تکنولوژی ساخت محصولات آرایشی بهداشتی، شاهد آن هستیم که مواد جدیدی در این زمینه ساخته می‌شود، هر محصول جدید خواص و ویژگی‌های خودش را دارا است. کسانی که در کار بسته بندی هستند باید به این مسئله توجه داشته باشند و همواره درباره محصولی که برای آن، بسته بندی را طراحی می کنند مطالعه داشته باشند و از ویژگی‌های آن با خبر باشند و در طراحی و چاپ بسته بندی مورد نظر به کار برند. مسئله دیگری که در سال های اخیر در صنعت بسته بندی به ویژه در زمینه بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی وارد شده است، مسائل زیست محیطی است.

چاپ و بسته بندی جعبه

بسته بندی مواد آرایشی و بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که پس از مصرف مواد آرایشی و بعد از آن که بسته بندی به دور انداخته می‌شود، کمترین ضرر را برای محیط زیست به همراه داشته باشد و از آلوده کردن محیط زیست در طولانی مدت، جلوگیری کند. در این زمینه باید از مواد اولیه در چاپ و ساخت بسته بندی استفاده کرد که با محیط زیست سازگاری داشته باشند و کمترین خسارت را به محیط زیست وارد نمایند.

دانش چاپ و ساخت بسته بندی

از این گفتار می توان به این نتیجه رسید که صنعت بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی همیشه باید به روز رسانی شود و با نیازهای مشتریان جدید خود همگام باشد. طراحی بسته بندی امروزه به یک دانش پیشرفته تبدیل شده است، مخصوصاً برای محصولات آرایشی و بهداشتی که وابستگی بسیار زیادی به شکل و شمایل بسته بندی خود دارند زیرا  این بسته بندی ها نشان دهنده خاصیت و کارایی آن محصول خاص است و مشتریان می‌توانند با نگاه کردن به بسته بندی هر محصول و خواندن اطلاعاتی که بر روی آن محصول نوشته شده است، محصول مورد نظر خود را انتخاب کند.

طراحی بسته بندی محصولات آرایشی بهداشتی به اندازه‌ای در فروش و بازاریابی این محصولات تاثیر دارد که بعضی از خریداران این ادعا را می‌کنند که خرید بعضی از محصولات زیاده روی در خرید بوده و نیازی به آن محصول نداشتند اما به خاطر ظاهر زیبایی که بسته بندی این محصول داشته آن را خریداری کرده اند. در بعضی مواقع شرکت های کمتر معروف، دست به کپی بسته بندی محصولات برندهای معروف می‌زنند تا مردم را به خرید این محصولات ترغیب کنند، زیرا شکل و شمایلی که این محصولات دارد بسیار شبیه به محصولات شرکت های معروف است و مشتریان خود را به این طریق به طرف محصولات خود جلب می کنند. این کار اگر چه به نوعی تقلب به حساب می آید ولی در فروش محصولات بسیار موثر است و شرکت های کوچک از این کار بهره می برند و در واقع سوءاستفاده می کنند.

بسته بندی و طراحی جعبه

نکات ایمنی بهداشت درباره بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

بسته بندی محصولات آرایشی با بسته بندی محصولات بهداشتی تفاوتی ندارد و باید مانند بسته بندی مواد غذایی با حساسیت بسیار بالا از نظر اصول بهداشتی رعایت شود. این مسئله نشان دهنده این است که بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی مانند بسته بندی محصولات دارویی، باید با دقت بالایی انجام شود. ضمن اینکه ظاهر بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی باید جذاب تر هم باشد ویژگی های مهم بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده از مقوا های بهداشتی مخصوص است، این مقواها از جنسی ساخته شده است که برابر عوامل محیطی مقاوم است و از محصول محافظت می کند.

بر روی بعضی از اقلام محصولات آرایشی و بهداشتی، به دلیل اینکه از موادی که ممکن است خطرناک باشد، باید علامت هشدار خطر چاپ شود، تا افراد در استفاده از این محصولات بیشتر دقت کنند و همچنین این مواد را از دسترس کودکان دور نگه دارند. این بسته بندی ها باید دارای برچسب های پلمپ جعبه که نشان دهنده اصالت محصول مورد نظر است، باشد. جعبه باید از جنسی ساخته شده باشد که در برابر عوامل محیطی تاثیر نگیرد. از جمله عوامل محیطی می توان به رطوبت هوا و یا خیس شدن به وسیله آب و یا گرمای بیش از حد هوا و نور خورشید اشاره کرد. حتماً باید توجه داشت اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و تاریخ انقضا و همچنین لیست مواد تشکیل دهنده محصول مورد نظر، روی جعبه بسته بندی چاپ شود. کارخانه ها و شرکت های موفق در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، در هنگام بسته بندی کردن محصولات، تمام مسائل بهداشتی را رعایت می نمایند تا از آلوده شدن محصول از هر گونه آلودگی و میکروبی شدن محصولات جلوگیری نمایند.

در آخر باید گفت که صنعت چاپ و تولید بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی از حساس ترین و پر سو ترین صنایع جهان به شمار می رود. یک طراحی و چاپ خوب باید از تنوع زیادی برخوردار باشد، در عین حالی که بسته بندی طرح ساده‌ای دارد، نباید تکراری و ظاهر معمولی داشته باشد. طرح ساده کمک می کند که مشتریان به راحتی از محصولی که داخل جعبه وجود دارد، استفاده کنند و دوباره محصول را درون جعبه خود بگذارد. تنوع در رنگ بندی یکی دیگر از نکات مهم این است که طراحان بسته بندی در زمینه ی طراحی بسته بندی برای محصولات آرایشی و بهداشتی باید در نظر بگیرند. طرح هایی که بر روی بسته بندی ها چاپ می‌شود، باید خلاقانه و جذاب باشد، چون بسته‌بندی، اولین مرحله تبلیغات و جذب مشتری در رابطه با محصول مورد نظر است.

 

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر