جنس کارتن و مقوا برای بسته بندی دارو

جنس کارتن و مقوا برای بسته بندی دارو

جعبه های مقوایی و کارتن ها نوعی ظرف هستند که برای بسته بندی، حمل و نگهداری داروها که به صورت خرده فروشی به مصرف کنندگان یا تجاری به مشاغل فروخته می شود، استفاده می شود. جعبه های مقوایی یکی از مولفه های اصلی بسته بندی گسترده تر یا مواد بسته بندی است که به بررسی بهترین روش محافظت از کالاها در هنگام حمل و نقل می پردازد که در طی آن ممکن است در معرض تنش های مختلفی مانند لرزش مکانیکی و شوک قرار بگیرند. مهندسان بسته بندی شرایط محیط را مطالعه می کنند و بسته بندی را طراحی می کنند تا اثرات شرایط پیش بینی شده بر روی کالاهای ذخیره شده یا حمل شده را کاهش دهند. از جعبه های نگهداری اساسی تا کارتن های بزرگ گرفته،  مقوا در مجموعه ای از اندازه ها و اشکال موجود است. مقوا می تواند از نظر روش تولید و همچنین زیبایی متفاوت باشد و در نتیجه در کاربردهای کاملا متفاوتی یافت می شود. مقوا به یک ماده مقوایی خاص اشاره نمی کند بلکه به یک دسته از مواد اشاره دارد.

انواع مقوا و مواد آن

انواع  بسته بندی ها به طور کلی در دو طبقه بندی کلی جعبه های مقوایی و جعبه های راه راه قرار می گیرند. در جعبه های مقوایی ضخامت کارتن به طور معمول 0.010 اینچ یا کمتر است و نوع ضخیم تری از کاغذ استاندارد و معمولی است. روند تولید با خمیر پاشی، جداسازی چوب (چوب سخت و چوب سبز) به الیاف آغاز می شود، این روش با روش های مکانیکی یا شیمیایی انجام می شود. خمیرکاری مکانیکی معمولا خرد کردن چوب با استفاده از کاربید سیلیکون یا اکسید آلومینیوم برای تجزیه چوب و جدا کردن الیاف است. خمیرمایه شیمیایی در گرمای زیاد یک ماده شیمیایی را به چوب وارد می کند که فیبرهای اتصال سلولز را از بین می برد. تقریبا سیزده نوع مختلف خمیرمایه مکانیکی و شیمیایی استفاده می شود. برای ساخت مقوا، فرایندهای کرافت سفید شده یا سفید نشده و فرآیندهای نیمه شیمیایی دو نوع خمیرکاری است که به طور معمول استفاده می شود. فرآیندهای کرافت با استفاده از مخلوطی از هیدروکسید سدیم و سولفات سدیم برای جداسازی الیافی که سلولز را بهم پیوند می دهند، به خمیرمایه می رسند.

در صورت سفید شدن فرآیند، مواد شیمیایی اضافی مانند سورفاکتانت ها و کفگیرها برای بهبود کارایی و کیفیت فرآیند اضافه می شوند. سایر مواد شیمیایی که در هنگام سفید شدن استفاده می شوند می توانند به معنای واقعی کلمه رنگدانه تیره را سفید کنند و این امر باعث کاربرد بیشتر آن برای کارهای خاص می شود. فرآیندهای نیمه شیمیایی قبل از تیمار چوب با مواد شیمیایی مانند کربنات سدیم یا سولفات سدیم، سپس با استفاده از فرایند مکانیکی چوب را تصفیه می کنند. این فرآیند نسبت به فرآیند شیمیایی معمول از شدت کمتری برخوردار است زیرا فیبر متصل به سلولز را به طور کامل از بین نمی برد و می تواند در دماهای پایین تر و در شرایط نامناسب انجام شود.

کارتن و جعبه دارو

تاثیر کارتن های بسته بندی بر داروها

افزایش تعداد بیماری های مضر در سراسر جهان، تقاضا برای دارو در بیمارستان ها، داروخانه ها و کلینیک های کوچک و در نتیجه تولید جعبه های دارو را افزایش داده است. محصولات پزشکی، از جمله داروها، بسیار حساس هستند و به محض خراب شدن یا تغییر در خصوصیات شیمیایی آن­ها، ممکن است برای سلامتی خطرناک باشند. به همین دلیل، بسته بندی آن باید با دقت و تمرکز زیادی تولید شود. از این رو در طراحی و همچنین ساخت این جعبه های بسته بندی به خدمات حرفه ای نیاز است.

موارد استفاده از جعبه های دارویی

از جعبه های دارویی برای بسته بندی موارد مختلفی که در بهبودی فرد استفاده می شود مانند قر، واکسن ، شربت و سایر داروها استفاده می شود. این جعبه ها اطمینان حاصل می کنند که محصول بسته بندی شده در آن­ها از خرابکاری جلوگیری می کند و می تواند برای مدت زمان طولانی تری نگهداری شود. صادرات دارو زمانی تامین می شود که برای بسته بندی آن از جعبه های دارویی استفاده شود. این یک فرصت برای تبلیغ یک مارک خاص در زمان انتقال دارو است. وقتی از یک جعبه بسته بندی استفاده می شود، یک آرم، نام تجاری و سایر جزئیات مهم چاپ شده را دارد. دارو نوعی محصول است که در جعبه بسته بندی آن باید جزئیات مهمی روی آن از جمله، شماره دسته، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و... چاپ شود.

بعلاوه، در صورت تولید جعبه های دارویی از مواد سازگار با محیط زیست، می توان آن­ها را برای استفاده مجدد توسط مصرف کنندگان بازیافت کرد. استفاده از 100٪ ماده قابل تجزیه  در محیط زیست در بسته بندی تاثیر زیادی در تصمیم خرید مصرف کنندگان دارد.

طراحی جعبه دارو

مواد برای تولید کارتن های دارویی

کیفیت مواد مورد استفاده در تولید جعبه های بسته بندی باید در اوج باشد. پلیمر و آلومینیوم متداول ترین ماده برای بسته بندی دارو هستند. اینها سازگار با محیط زیست هستند و نقشی اساسی در افزایش اعتبار یک مارک دارویی دارند. این فقط محصول نیست که آن را منحصر به فرد می کند، بلکه بسته بندی و محصول، هر دو بسیار مهم هستند. در حقیقت، اگر کیفیت محصول شما برجسته باشد و بسته بندی آن با استاندارد آن برابر نباشد، مصرف کنندگان آن را مصرف نمی کنند. جعبه ها، برای مصرف مداوم داروها مانند قرص های سردرد، آنفولانزا، تب، مسکن ها و سایر شربت های مصرفی و اکثر مارک های دارویی از مواد مقوایی استفاده می کنند.

ویژگی و مشخصات جعبه های  بسته بندی دارویی

مشخصات جعبه های دارویی با مشخصات فلوت آن­ها مشخص می شود که یک حرف از A تا F است. مشخصات فلوت نمایانگر ضخامت دیواره جعبه است و همچنین اندازه گیری توانایی انباشته شدن و مقاومت کلی جعبه است. ویژگی دیگر جعبه های دارویی شامل نوع آن است که ممکن است یک جداره، دو جداره یا سه جداره باشد. کارتن های یک لایه، یک لایه مقوا است که از یک طرف به فلوت راه راه چسبیده است و اغلب به عنوان بسته بندی محصول استفاده می شود. مقوای تک جداره از فلوت راه راه تشکیل شده است که از هر طرف یک لایه مقوا به آن چسبیده است.  جعبه دو جداره دو بخش فلوت راه راه و سه لایه مقوا است. به همین ترتیب، جعبه سه جداره از سه بخش فلوت و چهار لایه مقوا تشکیل شده است.

  انواع جعبه های دارویی

جعبه های ضد استاتیک دارویی به مدیریت تاثیرات الکتریسیته ساکن کمک می کنند. استاتیک نوعی بار الکتریکی است که می تواند در صورت عدم خروجی جریان الکتریکی جمع شود. هنگامی که استاتیک جمع می شود، عوامل محرک بسیار جزئی می توانند منجر به عبور بار الکتریکی شوند. حتی اگر شارژهای ساکن نسبتا اندک باشند، اما باز هم می توانند اثر ناخواسته یا مخربی بر روی برخی از محصولات دارویی داشته باشد. برای جلوگیری از این مشکل، تجهیزات حمل و نقل مواد اختصاص داده شده به حمل و نقل و ذخیره سازی الکترونیک باید با مواد شیمیایی یا ضد الکتریسیته ساکن تصفیه یا تولید شوند. هنگامی که مواد عایق با یکدیگر در تماس هستند، شارژهای الکتریسیته ساکن تولید می شوند.

بسته بندی دارو

جعبه های دارویی آغشته به موم

جعبه های آغشته به موم جعبه های دارویی هستند که به صورت موم تزریق یا روکش شده اند و معمولا برای حمل و نقل مواد فاسد شدنی یا برای کاربردهایی که انتظار می رود اقلام برای مدت طولانی در یخچال نگهداری شوند، استفاده می شوند. پوشش موم به عنوان مانعی برای جلوگیری از آسیب رساندن مقوا به آب مانند ذوب شدن یخ جلوگیری می کند.

ویژگی جنس جعبه و کارتن بسته بندی دارویی

بخش دارویی در زمینه بسته بندی از جمله صنایع پرمصرف است. جعبه های بسته بندی دارویی باید از استاندارد و مقررات تعیین شده برای انتقال ایمن انواع مختلف داروها پیروی کنند. بسته بندی تاشو کاغذ دارویی یکی از بسته بندی ها است و همچنین در زمینه طراحی جعبه های مقوایی سفارشی دارو، جعبه های مخصوص داروسازی و جعبه های بسته بندی چاپ دارویی بسیاری از شرکت ها خلاقیت خاصی را پیاده سازی می کنند. جعبه های مقوایی داروها باید در برابر آب و رطوبت مقاوم باشند و جعبه بسته بندی تاشو هر دارویی باید در برابر نور، دما و فعل و انفعالات شیمیایی و در برابر آلودگی و رشد میکروبی مقاوم باشد.

ساخت کارتن های بسته بندی مقوایی دارویی باید، ایمنی و سلامت محصول را تضمین کنند. هر یک از جعبه های مقوایی تاشو دارویی برای محافظت از بچه ها در برابر کودک مقاوم است و جعبه های کارتنی چاپ شده دارویی به راحتی یکبار مصرف هستند و زیست تخریب پذیر هستند و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند. صنعت داروسازی یکی از عمده ترین مصرف کنندگان جعبه های دارویی در مقیاس جهانی است. چاپ مناسب می تواند یک جعبه خاص با توجه به مشخصات شما تولید کند. قرص، شربت، پماد و سایر انواع داروها به بسته بندی اضافی نیاز دارند. آن­ها به دلیل سیاست های شرکت دارویی بسته بندی می شوند یا در دستورالعمل های دارو تنظیم شده اند.

جعبه و بسته بندی دارو

کارتن های بسته بندی دارویی سفارشی

کارتن های بسته بندی چاپی دارویی در طراحی های سفارشی علاوه بر ایمنی و کیفیت محصول، نیاز شما را برای تبلیغ نام تجاری شما و ایجاد شهرت متمایز برای آن مشخص می کند. جعبه های کاغذی سفارشی دارویی در رنگ ها، اندازه ها و شکل های مختلف و با استفاده از سبک های مختلف طراحی شده اند. می توانید از فضای موجود در کارتن و جعبه های مقوایی داروها برای تبلیغ خلاقانه شرکت و تجارت خود استفاده کنید.

 استاندارد کارتن های تاشو چاپی دارویی

کارتن های بسته بندی چاپ شده دارویی برای شرکت هایی طراحی شده است که دارای مجوز و معتبر برای تولید محصولات دارویی هستند و نسبت به سلامت کاربر و ایمنی محیط زیست آگاه هستند. چاپ آنلاین و بسته تخصصی در زمینه تولید کارتن های دارای برجستگی بریل، منبت کاری میکرو و کارتن هایی با ویژگی های امنیتی مختلف جهت محافظت در برابر جعل و تقلب فعالیت می کند. چاپ و بسته آنلاین طی چند سال گذشته کارتن های تاشو را با موفقیت در اختیار شرکت های معتبر در صنعت داروسازی قرار داده است. با در نظر گرفتن پیچیدگی صنعت داروسازی و ضوابط بسیار سختگیرانه ای که باید رعایت شود، شرکت ها به طور مداوم در ارتقا زیرساخت ها برای پاسخگویی به انتظارات مشتریان خود سرمایه گذاری کرده است. جعبه های دارویی توزیع و نگهداری داروها را به روشی مناسب امکان پذیر می کنند. جعبه اصلی که حاوی دارو است، باید تا زمان مصرف آخرین دوز نگهداری شود. بنابراین، چنین بسته بندی هایی باید محکم و کاربردی باشد.

قوانین تولید جعبه دارویی

محافظت در برابر آسیب های جسمی و مکانیکی، مشتریان داروخانه ها افرادی هستند که قبل از خرید دارو اغلب کالایی را از قفسه می گیرند، اطلاعات را می خوانند و کنار می گذارند. جعبه باید در برابر چنین شرایطی مقاومت کند. تبلیغ نام تجاری، یک آرم و نام دارویی یک تولید کننده بیشتر از قرص  یا بطری در معرض بسته بندی دارو قرار دارند. بنابراین، اگر می خواهید یک هویت تجاری بسازید، بسته بندی مناسب را انتخاب کنید. نقش اطلاعات، برخی اطلاعات خاص برای استفاده ایمن از داروها حیاتی است. اطلاعات باید به روشی خوانا ارائه شود که به راحتی برای همه کسانی که در تهیه و استفاده از دارو دخیل هستند قابل درک باشد. این برچسب باید حاوی نام دارو و نحوه مصرف باشد. همچنین مهم است که تاریخ انقضا و تاریخ تولید ذکر شود. بریل روی برچسب، در بسته بندی باید نام دارو با بریل بر روی برچسب موجود برای بیماران نابینا و کم بینا وجود داشته باشد.

بسته بندی سبز

 در حال حاضر روش استاندارد برای برچسب گذاری بسته بندی است که جعبه های دارویی را کامل می کند. بسته بندی مدرن داروها ترکیبی از عملکرد، مقاومت و دوام است. جعبه دارویی برای اینکه شکل و ظاهر نهایی خود را بدست آورد، باید اقدامات خاصی انجام شود. قبل از شروع فرآیند تولید، باید تعیین شود که آیا بسته بندی به فویل مخصوص پوشش یا لاک UV احتیاج دارد یا خیر و یا اینکه آیا فرم چاپ غیر معمول باید تهیه شود، به عنوان مثال حروف برجسته محبوب هستند و در چاپ سه بعدی به کار گرفته می شوند. راه حل های بسته بندی دارویی باید داروها را نه تنها در داروخانه ها، بلکه در خانه نیز ایمن نگه دارد.

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر