بروشور دارویی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بروشور دارویی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بروشور یک ابزار کاربردی و معتبر برای تبلیغ و یا حتی دادن اطلاعات بیشتر به مشتری برای داشتن آگاهی نسبت به محصولی که استفاده می‌کند است. هر شرکت و یا برندی که یک محصول تولید می‌کند می‌تواند با درست کردن بروشور آن را به مردم معرفی کند و از طریق آن اطلاعاتی در مورد محصول خود در اختیار آن‌ها قرار دهد. یکی از رایج‌ترین بروشورها، بروشور دارویی است.  اغلب کسانی که دارویی تهیه می‌کنند نیاز دارند تا علاوه بر توضیح دارو، در مورد نحوه مصرف آن نیز توضیحات کافی داده شود. این بروشورهای دارویی که اغلب همراه با دارو و توسط داروخانه‌ها، مطب‌ها و یا حتی آزمایشگاه‌ها در اختیار مشتری قرار می‌گیرد، که می‌تواند راهنمای بسیار مناسبی برای مشتریان باشد. این بروشورها می‌توانند هم به صورت چندصفحه‌ای و تنها برای دادن اطلاعات دارویی در داخل بسته‌بندی دارو قرار بگیرد و هم با داشتن تعداد متعددی عکس به صورت سه لت و یا حتی بیشتر برای تبلیغ و توضیح دادن در مورد محصولات دارویی یک شرکت باشد.

فهرست مطالب:

(با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت شوید.)

درواقع به منظور ارائه اطلاعات مهم و اساسی برای استفاده ایمن و مؤثر از داروها، بروشورهای محصولات دارویی توسط کارخانجات دارویی تهیه می‌شوند. کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در خصوص طراحی و ارائه اطلاعات موجود در این‌گونه بروشورها دارند. در ایران آیین‌نامه مربوط به اطلاعات موجود در بروشورها، توسط سازمان غذا و دارو و زیر نظر وزارت بهداشت و آموزش پزشکی وضع می‌شود. به این صورت که، تولیدکنندگان باید در زمان ثبت دارو، خلاصه‌ای از مشخصات محصول و اطلاعات مندرج شده در بروشور را به این سازمان ارسال کنند. بروشورهای ارسالی دقیقاً باید با بروشورهایی که به دست مشتریان می‌رسد مطابقت داشته باشد. 

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع بروشورهای دارویی و ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

انواع بروشور

مجتمع چاب و بسته بندی کیان مهر
نمونه کارهای طراحی بروشور

بروشور یک کتابچه کوچک راهنما است که از تا خوردن یک برگه کاغذ و یا اتصال چند برگه به یکدیگر ایجاد می‌شود. درصورتی‌که بروشور از تا خوردن یک برگه ایجاد شود به هرکدام از قسمت‌های تاخورده که در ابعاد کوچک‌تر نیز هستند یک‌لت می‌گویند. تعداد لت‌های آن به میزان اطلاعاتی که قرار است در آن گنجانده شود بستگی دارد که این می‌تواند تک لتی، سه لتی، چهار لتی و یا حتی بیشتر باشد.  

بروشورهای تک لتی یا تک‌برگی به بروشورهایی گفته می‌شوند که از یک برگه تشکیل شده است و اطلاعات در یک طرف و یا هر دو طرف آن چاپ می‌شود. در بروشورهای دو لتی، سه لتی و یا بیشتر نیز به همان صورت است.

به‌عنوان‌مثال شرکت‌های دارویی که قصد معرفی چند دارو همراه با عکس آن‌ها را دارند معمولاً از بروشورهایی که دارای چهار لت هستند استفاده می‌کنند. هزینه چاپ هر بروشور بسته به تعداد لت آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

بروشور دارویی

معمولاً داروها درون جعبه‌هایی قرار می‌گیرند که هرکدام از این جعبه‌ها حاوی یک بروشور دارویی است که اطلاعاتی در مورد دارو و یا نحوه مصرف آن بر روی این برگه‌ها درج شده است. رعایت اصول بهداشتی در زان بسته‌بندی انواع مختلف داروها و همچنین شکیل بودن آن می‌تواند برای مشتریان جلب توجه کند و اعتماد آنان را نیز هر چه بیشتر به خود جلب کند و ازاین‌رو فروش بیشتری نیز داشته باشند. چاپ بروشورهای دارویی باید مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت و به همراه طراحی خلاق و حرفه‌ای در ابعاد مختلف و طرح‌های گوناگون در شبکه‌های چاپ صورت بگیرد.

بروشورهای دارویی می‌توانند منبع اصلی اطلاعات دارویی برای بیماران باشند، به این دلیل که خوددرمانی در بسیاری از کشورها رواج پیدا کرده است که ترجیح می‌دهند اطلاعات مفید را از روی این بروشورها به دست آورند. علاوه بر این، درصورتی‌که بیمار توسط پزشک دارویی دریافت کند، باز هم این بروشور می‌تواند با دادن اطلاعاتی همچون میزان دوز مصرفی دارو و تعداد دفعات آن، عوارض جانبی، موارد منع مصرف و اطلاعات این چنینی به بیمار بسیار مفید واقع شود، زیرا معمولاً پزشک اطلاعاتی در این خصوص در اختیار بیمار قرار نمی‌دهد و یا به صورت شفاهی این کار را انجام می‌دهد که احتمال بروز خطا و یا فراموشی برای بیماران و مصرف‌کنندگان وجود دارد.
درصورتی‌که بروشور دارویی بر اساس اصول صحیح و قابل قهم برای بیماران با هر طبقه اجتماعی و سطح تصحیلات طراحی شوند، موجب مصرف منطقی دارو و یا کاهش خوددرمانی می‌گردد که یکی از مهم‌ترین دلایل وقوع عوارض جانبی دارو است.

کاغذهای مورد استفاده در بروشور دارویی

به دلیل حساسیت بسیار بالایی که از نظر بهداشت و سلامت داروها باید به آن توجه کرد، در نتیجه در زمان تولید و طراحی بروشور دارویی باید از کاغذ و یا حتی مقواهایی استفاده شود که کاملاً بهداشتی باشند و به سلامت دارو آسیبی وارد نکند. در چاپ بروشور دارویی معمولاً از کاغذهای تحریر در گرماژهای 50، 60 و یا 70 استفاده می‌شود.
ازآنجایی‌که این کاغذها درون جعبه‌های بسته‌بندی دارویی قرار می‌گیرند در زمان تولید آن‌ها کارکنان باید تمامی مسائل بهداشتی را رعایت کنند و همچنین از اقلامی برای تهیه آن استفاده کنند که به سلامت داروی به‌هیچ‌عنوان آسیبی وارد نکند.

چاپ بروشور دارویی به چه منظور صورت می‌گیرد؟

بروشور دارویی در بسته‌بندی داروهای قرار می‌گیرد و بر روی آن اطلاعات بسیار مهمی در مورد نحوه مصرف دارو، عوارض آن، میزان مصرف دارو در کودکان و یا بزرگ‌سالان، عوارض دارو در خانم‌های باردار و یا در دوران شیردهی، تداخلات دارویی و سایر اطلاعات این چنینی قرار می‌گیرد، که منبع اطلاعات مهمی برای بیماران به شمار می‌آید.

مشتریان معمولاً این بروشورها را مطالعه می‌کنند و وجود آن را در داخل جعبه‌های دارویی بسیار مفید ارزیابی می‌کنند. علاوه بر این، در اطلاعات مندرج بر روی این‌گونه بروشورها در مورد معرفی دارو، شرکت تولید کننده آن، مواد تشکیل دهنده، روش مصرف و سایر موارد نیز چاپ می‌شود. درصورتی‌که بخواهید رضایت مشتریان خود را به دست آورید و نیاز آن‌ها را برطرف نمایید، چاپ بروشور دارویی امری ضروری در زمان بسته‌بندی داروها به شمار می‌رود. همان‌طور که می‌دانید رعایت اصول بهداشتی و سلامت در زمان تهیه داروها و مواد آن‌ها بسیار ضروری است و عرضه این داروها و محصولات به صورت بسته‌بندی باعث رعایت هر چه بیشتر بهداشت و محافظت از آن‌ها در برابر آسیب، ضربه و یا حتی خرابی‌های احتمالی می‌شود. این بسته‌بندی‌ها علاوه بر کیفیت آن‌ها باید دارای طراحی خلاقانه و حرفه‌ای و همراه با بروشورهایی با اطلاعات کافی بر روی آن‌ها باشد.

چاپ بروشور دارویی

نکات مهم در زمان چاپ بروشورهای دارویی

•    این اطلاعات درج شده بر روی بروشورها معمولاً به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته می‌شود. به این صورت که، یک طرف برگه به زبان فارسی و طرف دیگر آن به زبان انگلیسی نوشته شده است.
•    برای چاپ بروشورهای دارویی باید حتماً از برگه و کاغذهای بهداشتی استفاده شود.
•    بهتر است تمامی اطلاعات دارویی لازم برای مشتری بر روی این برگه چاپ شود تا بتواند اطلاعات کامل‌تری در مورد دارویی که مصرف می‌کند به دست بیاورد.
•    فونت و ساختار نوشتاری اطلاعات باید به صورتی باشد که هر خواننده به‌راحتی بتواند متوجه آن شود و آن را مطالعه کند.
•    تا جایی که امکان دارد از متون کمتر و کاملاً به‌جا استفاده کنید، هرچه جملات کوتاه‌تر و مختصرتر باشند برای مخاطب ارزش خوانایی بیشتری خواهند داشت. 
•    یکی از مهم‌ترین نکات در زمان طراحی بروشورهای دارویی، چاپ نام کمپانی و تولید کننده دارو است که یکی از ضروری‌ترین نکات برای طراحی این بروشورها می‌باشد.
•    بعد از اتمام طراحی و یا حتی در زمان انجام آن، بخش‌هایی از آن را برای اعمال تغییرات احتمالی در تصویب نهایی توسط سفارش دهنده و یا کمپانی مورد نظر حتماً باید در نظر بگیرید.

متن بروشور دارویی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

متن بروشور باید به گونه‌ای باشد تا تمامی اطلاعات مورد نیاز مخاطبین به طور کامل و جامع در آن بیان شود، به گونه‌ای که پس از اینکه مخاطب و یا مشتری بروشور مورد نظر را مطالعه کرد بتواند به تمامی سؤالات احتمالی خود در خصوص محصول مرتبط با بروشور پاسخ دهد، به صورتی که هیچ ابهامی برای وی باقی نماند.

نکته مهم در تهیه بروشور دارویی این است که ارائه مطالب جامع و کامل را نباید با تکرار مکررات و بیان مطالب اضافه اشتباه بگیرید، زیرا این کار باعث می‌شود تا متن شما بیهوده طولانی گردد و باعث ایجاد خستگی و بی‌حوصلگی در مخاطب شده و از خواندن آن نیز صرف‌نظر کند. در واقع متن باید به گونه‌ای باشد که، تمامی کلمات کلیدی را در جملات کوتاه بیان کنید و از طولانی کردن متن با نوشتن جملات طولانی خودداری نمایید. همچنین بهتر است تنها اطلاعات مهم و ضروری را برای مشتری بیان کنید.

اهداف بروشورهای دارویی چیست؟

یک بروشور خوب دارویی باید چند هدف را در نظر داشته باشد و به دنبال رسیدن به آن باشد. این اهداف در زیر بیان شده‌اند:

ارائه اطلاعات مفید

اولین و مهم‌ترین هدف در طراحی این‌گونه بروشورها، دادن اطلاعات مفید در مورد داروی مورد نظر است. به این صورت که بیمار بتواند با مطالعه دقیق این مطالب آگاهی خود را نسبت به داروی مصرفی افزایش دهد و سؤالات و ابهامات خود را در این خصوص رفع نماید. درواقع ارائه یک بروشور مفید و جامع به مخاطبان و مشتریان می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین گام‌ها در راستای رسیدن به این هدف باشد.

شناسایی محصول

این بروشورها نه تنها اطلاعات مفیدی در مورد داروی مصرفی به مخاطب ارائه می‌دهد بلکه می‌تواند محصولات هر برند را معرفی نماید و به‌عنوان یک تبلیغ خوب برای تولیدکنندگان این محصول و برند باشد. در این بروشورها اطلاعاتی در مورد معرفی دارو و ترکیبات تشکیل دهنده آن نیز ارائه می‌شود که می‌تواند در زمان نیاز به مصرف آن مفید باشد.

طراحی و چاپ بروشورهای دارویی
نمونه برشورهای دارویی

آموزش

این بروشورها می‌توانند با هدف آموزش نیز طراحی گردند. آموزش به معنی عامیانه آن نیست بلکه مخاطب می‌تواند با مطالعه اطلاعاتی که بر روی آن مندرج شده است تا حدودی با عوارض آن آشنا گردد و اطلاعاتی در مورد نحوه نگهداری آن نیز به دست آورد. همچنین در بروشور دارویی معمولاً اطلاعاتی در مورد تداخلات دارویی نیز چاپ شده است که می‌تواند برای بیمارانی که سابقه مصرف دارو دارند بسیار مفید واقع شود. با آگاهی هرچه بیشتر مشتری و دادن اطلاعات بیشتر به وی می‌توان از بروز مشکلات و یا خطرات در خصوص مصرف داروهای خاص جلوگیری کرد.

ویژگی‌های بروشور دارویی خوب چیست؟

یک بروشور خوب درواقع بروشوری است که بتواند شما را به اهداف اشاره شده برساند. برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای در ابتدا باید هدف خود از چاپ بروشور را در نظر بگیرید و آن‌ها را تعیین کنید. پس از اینکه اهداف شما نسبت به بروشور مورد نظرتان مشخص شد نوبت به طراحی آن می‌رسد. اهمیت تعیین هدف در این مرحله مشخص می‌شود. طراحی متن برای هر یک از بروشورها با توجه به نیاز آن‌ها و کاربردی که دارند می‌تواند متفاوت باشد. 


چند مورد وجود دارد که می‌تواند مخاطب را جذب کند و او را به خواندن متن بروشور تشویق نماید و توجهش را جلب کند:
•    بروشور دارویی که کیفیت بسیار خوبی در چاپ آن داشته باشد.
•    طراحی زیبا و واضح در نوشتن متن و یا تصاویری که بر روی آن استفاده شده است.
•    محتوا و اطلاعات مفیدی که بر روی این برگه درج شده است و میزان مفید بودن آن برای مخاطب
•    به کار بردن فونت مناسب در آن برای جذابیت بصری برای مخاطب و همچنین روان شدن توضیحات مطالب
•    استفاده از میزان کافی کلمات و نوشتار و یا حتی تصاویر در صفحات مختلف از این بروشورها می‌تواند شما را به اهداف خود نزدیک‌تر کند.

در واقع یک بروشور دارویی خوب بروشوری است که تمامی این سه مورد را به صورت هم‌زمان و در کنار یکدیگر داشته باشد. استفاده از یک طراحی واضح در چاپ بروشور می‌تواند به شما کمک کند تا مشتریان بیشتری را به خود جذب کنید و توجه آن‌ها را به محصولات جلب نمایید.

همچنین در گام بعدی آن، کیفیت بالا در چاپ بروشورهای دارویی می‌تواند به حفظ مخاطب و ادامه روند مطالعه مطالب مندرج شده کمک کند. درنهایت با نوشتن مطالب مفید و کاربردی بر روی آن می‌توانید این اطلاعات را در خاطر مخاطبین ثبت کنید و حتی با این کار نام تجاری خود را در یاد آن‌ها ماندگار نمایید.

قیمت و انواع بروشورهای دارویی

چاپ بروشورها معمولاً ارزان قیمت هستند و نیازی به پرداخت مبالغ بالا برای طراحی آن‌ها نیست. اما اندازه این بروشورها به میزان اطلاعاتی که نیاز است بر روی آن چاپ گردد و همچنین سلیقه شما در طراحی آن‌ها و علاوه بر آن، اندازه بسته‌بندی داروها نیز بستگی دارد. گرم کاغذهای استفاده شده در این بروشورها می‌تواند به‌دلخواه سفارش دهنده باشد اما معمولاً از کاغذهایی با گرم پایین برای چاپ آن‌ها استفاده می‌شود تا هم ارزان‌تر تمام شوند و هم خواندن آن برای مصرف‌کننده ساده‌تر باشد. تنها نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، از آنجایی‌که این بروشورها در داخل بسته‌بندی‌های دارویی جای می‌گیرند، سلامت و بهداشتی بودن آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و حتماً باید در محیطی بهداشتی و توسط اقلام مناسب تولید و چاپ گردند.

 

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر