فرایند چاپ جعبه دارویی

فرایند چاپ جعبه دارویی

شرکت های دارویی نسبت به محصول و جعبه های خود بسیار آگاه هستند. شما نمی توانید جعبه های رنگارنگ و جذاب کاغذی را نادیده بگیرید. همه می خواهند جعبه های کاغذی سفارشی جذاب برای داروهای خود تهیه کنند. جعبه های مقوایی سفارشی باید دارای طراحی چشم نواز و مواد محکم باشند. برای انتقال اطلاعات مناسب و کامل چاپ در اکثر جعبه های بسته بندی مورد نیاز است زیرا آن­ها نیاز به اطلاعات مناسب برای مصرف کنندگان آن محصول دارند.

صحبت از جعبه های بسته بندی دارو، مهم است که آن­ها نه تنها چاپ شوند بلکه با اطلاعات دقیق چاپ شوند. جعبه دارو می تواند دارای جزئیات قابل چاپ باشد اما همه اطلاعات مربوط به دارو به چاپ روی جعبه نیاز ندارد. باید به اندازه کافی باشد که توده های مردم از دوز دارو استفاده کنند. برای چاپ جعبه های دارویی سفارشی الزامات مختلفی وجود دارد. چه اطلاعاتی باید روی این جعبه های ذخیره سازی دارو چاپ شود؟ اطلاعات مربوط به جعبه های بسته بندی دارو به تولیدکنندگان دارو و شرکت های دارویی بستگی دارد. اما برخی از موارد ضروری برای رعایت کلیه جعبه های نگهداری دارو ضروری است.

 

نکات فنی چاپ جعبه دارو

بهتر است چاپ جعبه دارویی با جزئیات کامل دوزهای بزرگ­سالان و کودکان تهیه شود. از آن­جا که دوزهای مختلف برای داروهای مایع و همچنین قرص ها مورد نیاز است. داروها شدت متفاوتی دارند. به عنوان مثال، داروهایی وجود دارند که در 40 میلی گرم و در 100 میلی گرم هستند. بنابراین، بهتر است مقدار آن را روی جعبه های چاپی سفارشی قرار دهید تا تغییر در دوز نیز توسط مصرف کنندگان قابل شناسایی باشد. ممکن است نام تمام مواد چاپ شده روی جعبه های دارو را نداشته باشید، مگر اینکه پزشک یا داروساز باشید. اما در صورت نیاز به داروی جایگزین ضروری است. شما می توانید به دنبال همان مواد و مقدار آن باشید. با استفاده از موادی که روی جعبه داروی شما چاپ شده است، مصرف کنندگان شما شناخت کاملی از آن­چه که استفاده می کنند خواهند داشت. اگرچه بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارو با پزشک مشورت کنید.

اخطارها مهم­ترین بخش چاپ جعبه های نگهداری دارو هستند. پرینترها مسئولیتی در قبال خطرات ناشی از مصرف بیش از حد ندارند، از این رو لازم است هشدارهایی مانند درجه حرارت مورد نیاز، ممنوعیت تماس و عکس العمل هایی که در صورت عدم رعایت دستورالعمل پزشک شما ایجاد می شود را ذکر کنید. بهتر است بسته بندی دارو با هرگونه عوارض جانبی نیز چاپ شود. نکات فنی چاپ جعبه دارو بسیار مهم است، برچسب ها باید مشخص باشد. متخصصان بهداشت و بیماران باید به راحتی بتوانند دارو را با برچسب شناسایی کنند. اگر محصول داروی کنترل شده ای است، باید از حروف CD در یک مثلث معکوس استفاده شود. تمام اطلاعات بسته بندی داروهای مجاز باید مستقیما روی بسته بندی چاپ شود. نباید از برچسب زدن بیش از حد استفاده شود. برای ثبت یک بسته مشترک (بسته ای که در بیش از 1 کشور عضو قابل تهیه است)، جزئیات مجوز محصول باید تقریبا یکسان باشد.

مزایای چاپ بسته بندی دارویی

در تمام داروهای بدون نسخه به روشنی گفته می شود که قرار است روی بسته چه کاری انجام دهند. به عنوان مثال، یک ضد آفتاب می گوید باید از آن برای محافظت در برابر آفتاب استفاده شود، در حالی که قرص های ایبوپروفن به شما می گوید که چه نوع درد یا علائمی را می توانند تسکین دهند. فقط باید همیشه از این محصولات برای هدفی که نشان داده شده استفاده کنید. داروهای تجویزی هدف خود را روی جعبه چاپ نخواهند کرد، زیرا پزشک شما هدف آن­ها را برای شرایط خاص شما تعیین کرده است.

این بدان معنا نیست که می توانید از آن­ها برای اهداف دیگر استفاده کنید، دقیقابرعکس این واقعیت است. شما فقط باید از داروهای تجویزی برای هدفی که با پزشک خود در میان گذاشته استفاده کنید. همه داروها دستورالعمل استفاده را روی بسته بندی و یا در بروشور دستورالعمل چاپ شده دارند.  این دستورالعمل ها به شما می گویند که چند بار باید از دارو استفاده کنید، به عنوان مثال یک بار در روز مصرف کنید یا هر دو ساعت یکبار مصرف کنید، و حتی ممکن است زمان روز مصرف آن­ها را به شما بگویند. این ممکن است در میزان اثربخشی دارو تفاوت ایجاد کند، بنابراین مهم است که این دستورالعمل ها را انجام دهید. این دستورالعمل ها همچنین به شما می گویند که مقدار مصرف یا استفاده و مدت زمان ادامه دارو را به شما نشان می دهد. شما می توانید برخی از داروها را به صورت طولانی مدت استفاده کنید، در حالی که سایر داروها فقط می توانند برای چند روز در یک زمان استفاده شوند.

استفاده طولانی مدت از برخی از داروها می تواند به بدن شما آسیب برساند یا اثر آن­ها را کاهش دهد. اگرچه استفاده نکردن از داروهایی که تاریخ انقضا آن­ها گذشته است کار آسانی است، اما نگهداری آن­ها فکر بدی است. آن­ها نه تنها می توانند در درمان مشکل شما بی اثر باشند، بلکه می توانند عوارض جانبی ناخواسته و احتمالا خطرناکی ایجاد کنند. ذخیره مقدار زیادی دارو نیز می تواند منجر به گیجی شود. به دنبال تاریخ انقضا بر روی بسته (زیر برچسب برچسب را بررسی کنید) ، در انتهای لوله ها یا زیر درب را جستجو کنید. بر روی جعبه دارویی جاپ شده اسن که بعضی از داروها به شما دستور می دهند که آن­ها را در یخچال نگه دارید، در حالی که بعضی دیگر باید در جای خشک یا درب محکم بسته نگهداری شوند. نگهداری صحیح داروها به دوام آن­ها کمک می کند تا از استفاده شما ایمن بمانند.

 

 مراحل چاپ مناسب و استاندارد جعبه دارویی

نقش محصولات تولید شده در صنعت داروسازی حیاتی است. این امر به توجه و مراقبت شما و همچنین کنترل در مراحل تولید نیاز دارد. هر مرحله درگیر از مراحل تولید تا چاپ برچسب های دارویی نیاز به یک برنامه ریزی مناسب دارد. عمده عملکردهای بسته بندی شامل، شناسایی محصول، بسته بندی به مصرف کنندگان کمک می کند تا محصولات را شناسایی کنند. حفاظت از محصول، بسته بندی از محتوای داخلی محصول در برابر شکستگی، نشت یا فساد محافظت می کند. استفاده از محصول را تسهیل می کند، بسته بندی باید به راحتی برای مصرف کنندگان باز شود. ارتقا محصول؛ از برچسب های سفارشی محصول برای تبلیغ و جلب توجه مردم هنگام خرید محصول استفاده می شود.

 

انواع چاپ و بسته بندی جعبه دارویی و جنبه های مثبت آن

بسته بندی اولیه، ماده ای است که محصول را پوشانده و آن را نگه می دارد. به عنوان مثال، بسته بندی دارو، بطری برای نگهداری شربت و.... بسته بندی ثانویه، بسته بندی خارج از بسته بندی اولیه برای محافظت بیشتر از محصول است. بسته بندی ثانویه همچنین می تواند در گروه بسته های اولیه چندگانه با هم مانند کارتن و جعبه استفاده شود. بسته بندی خوب باید مفهوم بازاریابی یکپارچه را تقویت کند. نام های تجاری نقش عمده ای در بازاریابی دارند که از طریق تبلیغات رایج می شود. اما یادآوری نام های تجاری و پذیرفتن مارک ها در نظر مشتری از طریق بسته بندی مناسب حاصل می شود. بنابراین بسته بندی باید هویت تجاری را که شرکت در تلاش برای ایجاد آن است پشتیبانی و تقویت کند.

به این ترتیب، بسته بندی مناسب تقاضا برای محصول ایجاد می کند و تولید و توزیع سود گسترده ای را به همراه دارد. دومین جنبه مهم بسته بندی جنبه محافظتی آن است كه به محصول می بخشد، بسته بندی مصرف كننده قصد دارد در استفاده و ذخیره سازی راحتی بهتری را به مصرف كنندگان ارائه دهد. تخمین زده شده است که اگر بتوانیم بسته های خرده فروشی برای تعداد زیادی از اقلام قابل صادرات تولید شود، بسته بندی خوب، تحقق ارزش واحد را تقریبا سه برابر افزایش می دهد. همچنین باعث افزایش محبوبیت محصول می شود. وظیفه اصلی بسته بندی حمل و نقل در بازاریابی بین المللی این است که اطمینان حاصل شود کالا با خیال راحت به دست مصرف کنندگان می رسد.

 

بهبود چاپ و بسته بندی دارو

برای جلوگیری از خسارات در حمل و نقل به دلیل خطرات زیست محیطی، آب و هوا، رطوبت و.. و دستیابی به سرعت بیشتر در حمل و نقل و تحویل، به بهبود بسته بندی نیاز است. مواد مورد استفاده در بسته بندی باید به گونه ای باشد که کالا را از اثرات سومانند رطوبت، گاز، نور، هوا و... محافظت کند تا کالاها بتوانند صفات، شکل، وزن، ثبات، شکنندگی، استحکام، پایان سطح و دوام آن را حفظ کنند. بنابراین بسته بندی نقش مهمی در ذخیره سازی، نگهداری، حفاظت و توزیع دارد. نوع بسته بندی که تضمین می کند کالا در شرایط خوبی به خریدار خارجی تحویل داده می شود، بسته به عوامل مختلفی از جمله محصول، مقصد، طول سفر، آب و هوای محل تحویل و محل مقصد، نحوه حمل و نقل کالا و... در بسیاری از موارد، شرایط بسته بندی در خود قرارداد مشخص شده است و بنابراین نباید صادر کننده را اذیت کرد. وی باید به شرایط مندرج در قرارداد پایبند باشد. حتی اگر وارد کننده شرط بسته بندی را تعیین نکرده باشد، بسته بندی حمل و نقل از نوعی وظیفه اصلی صادرات است که می تواند ورود ایمن محموله را در شرایط کالا تضمین کند و باید از فاکتورهای فوق پیروی کند. مقررات اجباری بسته بندی کالاهای وارداتی نیز تاثیر مهمی در بسته بندی کالاها دارد. اکثر کشورهای پیشرفته قانون جامعی در مورد انواع ظروف، اعم از عمده و مصرفی وضع کرده اند.

 

 

 

قوانین چاپ و بسته بندی

قوانین کشورهای وارد کننده همچنین ممکن است الزامات برچسب گذاری را که در بسته های وارد شده نشان داده می شود، مشخص کند. با این حال، این قوانین ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد. برای این قوانین لازم است که اطلاعاتی در برچسب نشان داده شود، نام و آدرس تولید کننده و وارد کننده، توصیف واضح از ترکیب محصول، وزن خالص یا اندازه گیری حجمی، طول عمر محصول، شرایط ذخیره سازی مورد نیاز پس از باز شدن بسته، دستورالعمل های سازنده برای استفاده یا تهیه، در صورت وجود. عواملی که برای طراحی بسته در نظر گرفته می شوند. بسته بندی یک عنصر مهم در تنظیم برنامه بازاریابی برای یک محصول است.

کلیت مفهوم چاپ و بسته بندی دارو

وظیفه اصلی بسته بندی محافظت و حفظ محتویات هنگام حمل و نقل از تولید کننده به مصرف کننده نهایی است. بیشترین آسیب در فرآیند استفاده به کار می رود. هرچه محصولات در فرایند توزیع بیشتر مورد استفاده قرار گیرند، نیاز به حفاظت بیشتر است. کالاهای آسیب دیده باید جایگزین شوند زیرا ممکن است باعث خسارت شود. بیشتر محصولات باید قبل از انتقال از مکانی به مکان دیگر، در آن موجود باشد. برای عملکرد موفقیت آمیز، بسته بندی باید حاوی محصول باشد.

این عملکرد مهار بسته بندی سهم بزرگی در محافظت از محیط زیست دارد. بسته بندی بهتر به شما کمک می کند تا کیفیت محصول و قابلیت دسترسی محصول بدون ریختن در دست مصرف کننده حفظ شود. عملکرد اصلی بسته بندی ارتباطات محصول است. یک بسته باید آنچه را که می فروشد نشان دهد. این امر در برقراری ارتباط مناسب با مصرف کننده در مورد محصول، نحوه استفاده از آن و سایر اطلاعات مفید به شما کمک می کند. بسته بندی از منافع مصرف کنندگان محافظت می کند. اطلاعات شامل مقدار، قیمت، سطح موجودی، تعداد، مسیرهای توزیع، اندازه و مدت زمان سپری شده از زمان بسته بندی و رنگ است. داروهایی با بسته بندی مناسب به فضای کمتری نیاز دارند. بسته دارویی اقتصاد مختلفی را هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان فراهم می کند. بسته باید توانایی انجام بسیاری از کارهای فروش را داشته باشد. این باید توجهات را جلب کند، ویژگی های محصولات را توصیف کند، به مشتری اطمینان دهد و تاثیر کلی مطلوبی را ایجاد کند. اعتبار یک محصول با کمک بسته بندی مناسب حفظ می شود.

بسته بندی خوب توانایی تولید کیفیت های مختلف محصول و همچنین تولید کنندگان را دارد. نام های تجاری اکنون نقش اصلی را در بازاریابی دارند. نام های تجاری از طریق تبلیغات رایج می شوند اما یادآوری نام های تجاری و قابل قبول ساختن مارک ها از طریق بسته بندی حاصل می شود. بسته ها همچنین انواع مختلف و گسترده ای از عملکردهای فردی دیگر را انجام می دهند. بسته بندی مناسب دارو، استفاده مناسب و تصویر مثبتی از محصول ایجاد می کند.

ترجمه و جمع آوری: واحد تحقیق و توسعه شرکت کیان مهر ( چاپ و بسته بندی )