بسته بندی دارو کودکان

بسته بندی دارو کودکان

محصولاتی مانند داروها اغلب ممکن است به دلیل بسته بندی نامناسب موجب مسمومیت کودکان شوند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بسته بندی های مقاوم در برابر كودكان در هنگام پیشگیری از مسمومیت ناخواسته در كودكان، موفقیت بالایی را به همراه داشته است چرا که داروها بیشترین مسمومیت را در کشورها ایجاد می کنند. از این رو، بسته های ویژه طراحی شده یک نیاز اساسی است. کودکان زیر پنج سال بیشتر در معرض خطر هستند. در حالی که والدین با دور نگه داشتن دارو و دور نگه داشتن دارو در خانه نقشی دارند، صنعت داروسازی مسئولیت سرمایه گذاری در بسته بندی محصولاتی را دارد که به عنوان اولین خط دفاعی عمل می کنند.

بسته بندی مقاوم در برابر کودک چیست؟

بسته بندی های مقاوم و مناسب در برابر کودک که اغلب به عنوان بسته بندی CR شناخته می شوند، بسته بندی خاصی است که تولیدکنندگان از آن برای کاهش خطر مصرف مواد خطرناک توسط کودکان استفاده می کنند. بسته بندی مناسب در برابر کودک برای داروها ساخته شده است تا به سختی باز شود. با این حال، تولیدکنندگان آن را به گونه ای طراحی می کنند که بیشتر بزرگسالان می توانند به محتوای بسته دسترسی پیدا کنند. به طور کلی، تولید کنندگان بسته های مقاوم در برابر کودک را با استفاده از مسائل ایمنی طراحی می کنند. داروهای تجویز شده، داروهایی که بدون نسخه می فروشند و داروهای حاوی نیکوتین معمولا در چنین بسته بندی هایی عرضه می شوند. علاوه بر درب در بسته بندی داروها، قرص ها و حتی کارتن ها دارای بسته بندی مقاوم در برابر کودک هستند.

قرص های بسته بندی شده مناسب برای کودکان

این نوع بسته بندی یکی از رایج ترین بسته بندی ها در صنعت داروسازی است. آن­ها کم هزینه هستند و محافظ بسیار مناسبی برای دسترسی کودکان هستند. در دهه 1970، زمانی که بسته بندی مقاوم در برابر کودک برای اولین بار در بازار ظاهر شد، فقط در قالب بطری یا شیشه ای با درپوش ایمنی ارائه شد و بعد از آن بسته بندی قرصی شکل از آن­ها پیشی گرفت، زیرا تولید آن­ها نه تنها آسان است، بلکه این بسته بندی را نیز می توان به راحتی ساخت تا در برابر دسترسی کودکان مقاوم باشد. برای این نوع بسته بندی، تولیدکنندگان از ورق های چند لایه همراه با آلومینیوم و ورق های Coldform  استفاده می کنند که باعث می شود دسترسی برای کودکان سخت شود. با این حال، بزرگسالان می توانند با جدا كردن پشت بسته بندی، با فشار دادن قرص یا كپسول چنین بسته بندی را باز كنند.

اسپری آسم کودکان

بسته بندی اسپری های مقاوم در برابر کودک

بیشتر اسپری های آئروسل در حوزه دارویی شامل اسپری های بینی هستند. ساخت این اسپری ها برای کودکان به وسیله بسته شدن با CR  بسیار آسان است. اکثر اسپری های بینی دارای پوشش اضافی هستند که سر اسپری را پنهان می کند. تولید کنندگان از کلاهک های مقاوم در برابر کودک برای پوشاندن سر اسپری استفاده می کنند. این نوع بسته بندی می تواند با مکانیسم فشار و چرخش باز شود. تولید کنندگان برای مدت زمان طولانی از کلاهک و درپوش های مقاوم در برابر دسترسی کودکان استفاده کرده اند. اکثر این درپوش ها علاوه بر مکانیسم چرخش استاندارد برای باز یا بسته شدن، دارای مکانیزم قفل نیز هستند. این درپوش ها با مکانیزمی ارائه می شوند که شیارهای درپوش و شیشه در یک راستا قرار نمی گیرند، مگر اینکه مصرف کنندگان قفل را از آن جدا کنند. آن­ها می  توانند این کار را با استفاده از یک نیروی اضافی مانند فشار دادن درپوش از بالا یا فشار دادن آن از دو طرف انجام دهند. بسته به نوع طراحی جعبه دارو، کاربر باید مقداری نیروی اضافی برای قفل درپوش اعمال کند.

داروهای مایع خوراکی کودکان

ارائه بسته بندی داروهای خوراکی مایع کودکان، گام مهمی در حفظ ثبات شیمیایی و جسمی، انطباق، پایبندی و رسیدگی مناسب  برای  بیماران توسط سرپرستان، مراقبان و متخصصان مراقبت های بهداشتی است. ارائه های معمول بسته بندی برای محصولات دارویی مایع خوراکی، بطری شیشه ای، بطری پلاستیکی، کیسه و بسته های چوبی است. نوع ارائه بسته انتخاب شده با کیفیت (QTPP) هدایت می شود که پیرامون خصوصیات فیزیکوشیمیایی ماده دارویی و مناسب بودن محصول دارویی طراحی شده است. QTPP استفاده مورد نظر از محصول دارو، معیارهای کیفیت محصول دارو، قدرت دوز، فرم دوز، سیستم بسته شدن ظرف، شرایط نگهداری، معیارهای پایداری، مدت ماندگاری و ویژگی های موثر بر خصوصیات فارماکوکینتیک را تعریف می کند. فرمولاسیون های مایع خوراکی کودکان به طور معمول از پودری تهیه می شود که در زمان استفاده به عنوان سوسپانسیون یا محلول یکبار مصرف یا چند منظوره بسته به فرمول تشکیل شده، تشکیل می شود.

 این مواد با حلالیت زیاد در آب را می توان به عنوان پودری برای محلول خوراکی تولید و در یک بسته بندی برای داروی چند منظوره مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که بسته بندی اولیه مورد نظر نتواند از محافظت کافی در برابر نور برخوردار باشد، می توان از بسته بندی ثانویه استفاده کرد. این کار به دانشمندان کمک می کند تا مناسب ترین بسته بندی را در مراحل اولیه رشد بالینی کودکان انتخاب کنند.

طراحی بسته بندی دارو برای کودکان

بسته بندی دارویی برای کودکان فاکتورهای زیادی دارد که بر طراحی انسان محور تمرکز دارد. هر جنبه از بسته بندی دارو باید از ایمنی و منافع مصرف کننده برخوردار باشد. این امر باعث می شود طراحی برای دارو کاملا متفاوت از سایر اشکال بسته بندی باشد. بسیاری از دستورالعمل ها در صنعت مراقبت های بهداشتی وجود دارد، به ویژه هنگامی که صحبت از طراحی دارو می شود. بنابراین جای تعجب نیست که یک طراح ممکن است مجبور شود چندین بار در طرح های خود تجدید نظر کند قبل از اینکه در پایان تصویب شود. میزان اطلاعات ارائه شده عامل دیگری است که بر طراحی تاثیر می گذارد.

 بسته به جعبه ها و بطری هایی که به عنوان ظرف دارو استفاده می شود، طراحان فضای محدودی دارند که می توانند برای جا دادن همه چیز استفاده کنند. قبل از ورود محصول به قفسه های داروخانه، سطح بالایی از خلاقیت لازم است تا بتواند استانداردهای صنعت بهداشت و درمان را رعایت کند. به همین دلیل، طراحی که انتخاب می کنید باید صبور باش ، به جزئیات توجه زیادی می کند و در صورت لزوم از بازنگری استقبال می کند. طراحی بسته بندی دارویی شامل طراحی فیزیکی دارو و ساختار گرافیکی آن بوده که انواع داروها را درابعاد گوناگون شامل می شود .از طرف دیگر، بسیاری از داروهای ساخته شده در جهان مربوط به داروهای کودکان بوده که احتاج به یک طراحی دقیق وخلاقانه با توجه به روحیه مخصوص کودکانه را شامل می شود.

بسته بندی قرص و دارو کودکان

ویژگی بسته بندی دارو برای کودکان

ایمنی کودک در عین حال که تولیدکنندگان باید کودکان کوچک را از دسترسی به محصولات دارویی باز دارند. کمیسیون ایمنی کالاهای مصرفی ایالات متحده به منظور محافظت از کودکان در برابر مصرف بی رویه محصولات خانگی خطرناک، از جمله داروها، قانون بسته بندی پیشگیری از را اجرا می کند. با گذشت سال­ها از اجرای این آیین نامه، کاهش چشمگیری در مرگ گزارش شده وجود داشته است. با وجود این کاهش، بسیاری از کودکان هر ساله مسموم می شوند. به طور متوسط ​​28 کودک در هر سال در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد که ناخواسته داروها و مواد شیمیایی خانگی را می خورند. استفاده از ظروف CR در خانه (قرار نداشتن درپوش یا انتقال دارو به یک بسته غیر مقاوم در برابر کودک را به عنوان یکی از دلایلی که هنوز مسمومیت رخ می دهد، ذکر کرده است.

بسته بندی مناسب برای کودکان

داروهای تجویز شده در ظروف بسته بندی می شوند که مقاومت در برابر کودک را برای جلوگیری از مسمومیت ناخواسته فراهم می کنند.  بسته بندی پلاستیکی مناسب برای محصولات دارویی و بهداشتی باید بسیاری از الزامات را برآورده کند و باید ضمن انتقال پیام های بازاریابی و افزایش فروش، از محصول در برابر تاثیرات بیرونی محافظت کند و کاربران را در مورد محتوا آگاه کند. در عین حال، باید اطمینان حاصل کند که دارو به راحتی برای بزرگسالان قابل دسترسی است و بدون زحمت دوباره باز می شود. ایمنی کودک یکی دیگر از پیش نیازهای مهم است. هر بسته باید به گونه ای باشد که کودکان را از مصرف ناخواسته دارو در امان نگه دارد. نهادهای نظارتی دستورالعمل هایی را صادر کرده و صنعت اقداماتی را برای انطباق با مقررات و ایمن سازی بسته بندی برای کودکان انجام می دهد.

بسته بندی به عنوان خطر ایمنی برای کودکان

کودکان معمولا وقتی می خواهند به محتوای بسته بندی دارویی دسترسی پیدا کنند مهارت های غیرمنتظره ای از خود نشان می دهند. برخی از طراحی های بسته بندی ها حاکی از آن است که ممکن است نوعی داروی شیرین در آن وجود داشته باشد. بعضی از قرص ها و داروها به دلیل داشتن پوشش قندی در واقع طعم شیرینی دارند. با این حال، کنجکاوی کودکان می تواند عواقب بدی داشته باشد. کودکان نوپا به ویژه آسیب پذیر هستند، زیرا محیط خود را از طریق لمس، مکیدن و جویدن کشف می کنند. بسته بندی مقاوم در برابر کودک می تواند از مسمومیت ناخواسته کودک جلوگیری کند. برای باز کردن چنین بسته ای، به عنوان مثال یک لوله پلاستیکی یا ظرف بسته بندی خاص، به راحتی باز نمی شود که این امر باعث می شود دسترسی به دارو برای کودکان دشوار شود.

طراحی و بسته بندی داروی کودکان

مقررات مختلف بسته بندی دارو برای کودکان

بسته بندی CR تابع مقررات ملی و بین المللی است. این امر خصوصا در مورد محصولات دارویی صادق است. جدا از موارد استثنایی، تمام داروهای تجویز شده باید به روشی مقاوم در برابر کودک بسته بندی شوند. این آیین نامه تعیین می کند که چه شرایطی برای بسته بندی CR معتبر است و چه آزمایشاتی باید انجام شود. استاندارد هند که در سال 1995 تعیین شد، بسته بندی CR را چنین تعریف می کند، هر بسته بندی که برای کودکان خردسال زیر 5 سال دسترسی به آن دشوار باشد، اما برای بزرگسالان دشوار نیست.

هدف این استاندارد ایجاد مبانی عملی برای توسعه بسته هایی با ویژگی های قابل قبول در برابر کودک و ارائه مشاوره به تولیدکنندگان هنگام انتخاب بسته بندی با دوز واحد با توجه به ایمنی کودک است. بسته بندی CR می تواند جان انسان ها را نجات دهد، به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان دارو منتظر مقررات در سراسر قاره یا حتی در سراسر جهان نیستند. در عوض، آن­ها سالها پیش به دنبال بسته بندی مناسب بودند.

ویژگی بسته بندی پلاستیکی ایده آل برای کوکان

 باید مقرون به صرفه، کاربر پسند و مقاوم در برابر کودکان باشد. برای تحقق هر سه معیار، شرکت های دارویی و بهداشتی می توانند با یک تامین کننده با تجربه در مهندسی بسته بندی همکاری کنند که می تواند مفهوم بسته بندی را مطابق با الزامات نظارتی تنها با یک تغییر کوچک بهینه کند. نیروی مورد نیاز برای گشودن بسته نیز به همان اندازه مهم است. به غیر از بسته بندی هایی که با فشار چرخش باز می شوند که معمولا برای ظروف بزرگ استفاده می شود، گزینه های زیادی برای ایجاد بسته بندی پلاستیکی اولیه از طریق ترکیبی از مقاومت ها در برابر کودک وجود دارد.

دو نکته مهم در این بسته بندی گنجانده شده است یکی این که افراد بزرگسال را قادر می سازد تا به راحتی این بسته بندی را باز کنند اما با این حال دسترسی کودکان را محدود می کند. در طی سال ها، گزینه های زیادی برای بسته بندی پلاستیکی تولید و معرفی شده اند که اهمیت بسته بندی CR را نشان می دهند و ثابت می کنند که ایمنی و کاربرپسند بودن می توانند در کنارهم بسته بندی مناسبی را ارئه دهند.

تاثیر طراحی رنگ ها در بسته بندی دارو برای کودکان

با توجه به ویژگی های ذهنی، رفتاری و شناخت کودک، به کارگیری رنگ های مناسب برای  طراحی بسته بندی امری مهم محسوب می شود، زیرا می تواند میل به مصرف دارو را در کودکان افزایش دهد. بسته بندی با رنگ های مختلف با قدرت تاثیر گذاری بر روحیات و ایجاد حس خلاقیت نقش تاثیر گذاری در افزایش هوش، تمرکز و آرامش کودک را با خود همراه می کند. فرم و رنگ دارو و طراحی بسته بندی دارو شامل طراحی فیزیکی و ساختار گرافیکی آن بوده که اقلام مختلف دارویی را در ابعاد و اندازه ای مختلف شامل می شود.

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر