تاثیرات رنگ در بسته بندی

اهمیت رنگ در بسته بندی

رنگ یکی از ابزاری است که طراحان بسته بندی برای جلب توجه بیشتر مشتریان به جنس، از آن استفاده می کنند. پس رنگ در فروش اجناس و انتخاب جنس توسط مشتری نقش مهمی را ایفا می­کند.

هارمونی رنگ ها باعث می­شود حس خوب و رضایت در مشتری ایجاد شود و داشتن حس مثبت در ظاهر بسته بندی، هم به ارزش محصول بسته بندی شده می افزاید و هم باعث افزایش فروش محصول می­شود. به طور مثال استفاده از رنگ قهوه­ای برای طراحی داخلی خانه که معمولا ابزار چوبی دارای این رنگ هستند، باعث ایجاد حس طبیعی و گرم در مشتری می­شود. در حالی­که استفاده همین رنگ برای پوشاک مانند کت حس شیک بودن را به مصرف کننده القا می­کند.

با توجه به این مطلب واضح است که استفاده از هر رنگی، محصول و شرایط خاص خود را دارد که باید به این نکته حساس دقت کرد. بنابراین استفاده از رنگ­ها در بسته بندی محصولات مختلف ما را با پاسخ­های مختلفی رو به رو خواهد کرد.

معقوله استفاده از رنگ مناسب و تاثیر آن بر فروش محصولات در بسته بندی آن­ها موضوع مهمی است که در سال­های اخیر توسط طراحان بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

رنگ ­های اصلی و تاثیر آنها در بسته بندی

سه رنگ اصلی که از ترکیب آن­ها رنگ های دیگر پدید می­آید رنگ­های اصلی نامیده می­شوند که شامل زرد و قرمز و آبی هستند. رنگ زرد و همچنین رنگ قرمز حس گرمی را القا می­کند و بر عکس این دو رنگ، رنگ آبی  از رنگ های سرد به شمار می رود.

از ترکیب دو رنگ اصلی زرد و آبی، رنگ سبز درست می­شود. همچنین از ترکیب رنگ زرد و رنگ قرمز رنگ نارنجی به وجود می­آید. رنگ بنفش نیز از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی به وجود می­آید.

تاثیر رنگ در بسته بندی

هر رنگی به نوبه خود حس و پیامی را القا می­کند و زیبایی و جلوه خاص خود را دارد. با دقت و توجه به این حس و پیام ها از هر کدام باید در جای مناسب خود استفاده نمود تا نتیجه ای که انتظار آن را داریم ایجاد شود.

شناختن تکنیک­ها و هنر روانشناختی رنگ باعث می­شود که در استفاده از رنگ­ها برای بسته بندی محصولات دقیق و به جا عمل کنیم.

چگونه یک بسته بندی پر کاربرد و ماندگار بسازیم

باید به این نکته توجه کرد که هر کالایی رنگ خاص خود را می طلبد و طراح بسته بندی باید با دانشی که از این مطلب دارد، رنگ مناسب را برای بسته بندی کالای انتخاب نماید. یکی از مهمترین زیر شاخه های هنر تبلیغات طراحی بسته بندی است. در حال حاضر صادرات و فروش هر چه بیشتر محصولات به نوع بسته بندی آن بسیار وابسته است و بسته بندی اجناس حتی بیشتر از کیفیتشان در فروش آن­ها موثر است.

10 رنگی که باعث افزایش فروش می­شود

قرمز: رنگ قرمز بیانگر قدرت است. استفاده از این رنگ در بسته بندی­ها موجب جلب نظر مشتریان و خاطر نشان شدن جنس در ذهن آن­ها می­شود.

آبی : برای جلب اعتماد مشتری از این رنگ استفاده می­شود، همچنین چون رنگ آبی، رنگ خنثی تلقی می­شود در بسته بندی­ها برای خنثی کردن رنگ­های زیاد گرم مورد استفاده قرار می­گیرد. برای گرفتن نتیجه بهتر نیز رنگ آبی را با رنگ های دیگر مخلوط نمایید.

صورتی : برای جذابیت هر چه بیشتر بسته بندی این رنگ بسیار مناسب است. به خصوص برای بانوان  که با دیدن این رنگ توجهشان سریع جلب می شود.

زرد : برای جلوه دادن قدرت نیز از رنگ زرد هم می توان استفاده کرد ولی استفاده از این رنگ اکثرا با ریسک زیاد همراه است. زیرا برای ترکیب بندی آن با رنگ­های دیگر و با توجه به نوع کالا باید بسیار با دقت این رنگ را با رنگ­های دیگر در بسته بندی کالا ترکیب نمود. با استفاده از این رنگ در بسته بندی در جلب توجه مشتریان بسیار موفق خواهید بود.

رنگ جعبه دارو

سبز : رنگ سبز را رنگی متنوع است که در دسته رنگ های گرم قرار گرفته و به مشتریان حس خشنودی القا می کند. همچنین نشان­دهنده سلامت کالا و حفظ محیط زیست است پس استفاده از رنگ سبز در بسته بندی کالا ها بسیار پر کاربرد است.

بنفش : برای حق امتیاز و ثبات کالا از رنگ بنفش استقاده می­شود و با استفاده از این رنگ در بسته بندی محصولات باعث بالا بردن اعتبار آن می شویم.

طلایی : رنگی ظریف و بسیار پر اعتبار است . رنگ طلایی در بسته بندی نشانه قدرت زیاد، ثروت و اصالت کالاست.

نارنجی: نارنجی رنگ انرژی و تحرک است که استفاده این رنگ در بسته بندی حس اطمینان را در مشتری به وجود می آورد.

قهوه ای: این رنگ بسیار آرامش بخش است که با استفاده از آن در بسته بندی حس راحتی و آرامش را القا می نماید.

مشکی : مشکی نیز رنگ تنوع است. این رنگ هم می­تواند حس مدرنی و امروزی بودن را بدهد و هم می­تواند سنتی باشد. استفاده از رنگ مشکی در محصولات همواره باید در کنار یک رنگ متضاد با آن باشد.

رنگ در بسته بندی

رنگ در بسته بندی مهمترین عنصر جذابیت شناخته می­شود. واکنش ما نسبت به رنگ بسیار است و تاثیرات هر رنگی در انسان باعث بروز واکنش خاصی می­شود.

رنگ در بعضی از بسته بندی­ها نشان دهنده فراوانی است. برای بسته بندی یک محصول خوب برای کالاهای صادراتی باید تاثیر هر رنگی را در کشورهای مختلف متناسب با فرهنگ آن­ها در نظر گرفت و استفاده کرد. به طور مثال رنگ قرمز در اکثریت کشور­ها رنگی جوان شناخته شده است، ولی در کشور انگلیس این رنگ را قدیمی می­دانند و جلوه سنتی برای آن­ها دارد.

صنعت کارتن سازی در ارتباط مستقیم با سایر صنایع مرتبط با بسته بندی است و تاثیر رنگ در فروش بیشتر نیز به همین منوال است. رنگ­ها در بسته بندی دقیقا نشان­دهنده محصول داخل بسته ها است و طبعا شکل، عطر، کیفیت محصول را نمایان می­کند. در نظر بازاریابان ارتباط افراد با محصول از طریق رنگ روی بسته بندی آن­ها برقرار می شود. با توجه به مطالب گفته شده نقش مهم و اساسی رنگ­ها را در فروش محصولات و عرضه بهتر آن­ها کاملا مشخص شد. اینکه برای جذب بازاری بهتر در فروش کالاها باید از یک بسته بندی با کیفیت بالا و رعایت کامل اصول استفاده کنیم.

 

 

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر