چه مواردی باید هنگام بسته‌بندی انواع لامپ و مهتابی رعایت شود؟

چه مواردی باید هنگام بسته‌بندی انواع لامپ و مهتابی رعایت شود؟

بدیهی است که بسته‌ بندی لامپ و مهتابی نقش زیادی در ارزش درک شده انواع لامپ دارد و به‌طورکلی، صنعت بسته‌بندی در سال‌های گذشته نسبت به نوآوری‌های مداوم در فناوری قابل‌حمل، تغییر زیادی نکرده است. با وجود بسته‌بندی و گزینه‌های جعبه موجود در بازار امروز، انتخاب مناسب‌ترین راه‌حل بسته‌بندی برای محصول شما اغلب دشوار است.

علاوه ‌بر اینکه در بسته‌بندی‌های لامپ باید تمامی مواردی که ممکن است باعث آسیب رسیدن به لامپ شود را مورد توجه قرار دهید. آسیب‌های محیطی که درنتیجه عدم وجود بسته‌بندی مناسب رخ می‌دهد ممکن است خسارت زیادی به شرکت تولیدکننده وارد کند. در این مقاله تعدادی از اصول مهم بسته‌بندی و مواردی که در ضمن بسته‌بندی لامپ و مهتابی باید مورد توجه قرار دهید، گنجانده شده است.

فهرست مطالب:(با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت می شوید)

اهمیت مواد بسته‌بندی مناسب

تصمیم‌گیری در مورد نوع استفاده از مواد بسته‌بندی لامپ و همچنین نحوه استفاده از آن برای موفقیت در فروش و توزیع محصول شما بسیار مهم است. برخی از عوامل مهم برای درنظرگرفتن نوع بسته‌بندی شامل طراحی و مارک بسته‌بندی، نحوه فروش محصول، محل توزیع آن، روش‌های حمل‌ونقل، سیاست بازگشت و تدارکات، بودجه بسته‌بندی و مسائل دیگر بسیار حائز اهمیت هستند.

بسته بندی لامپ

در ادامه انواع بسته‌بندی‌هایی که برای لامپ مناسب هستند را به شما معرفی می‌کنیم. هر کدام از روش‌های بسته‌بندی و مواد به کاررفته در آن مزایایی دارند؛ اما مهم‌تر از همه این است که لامپ و مهتابی را در برابر اثرات محیطی مخرب و آسیب‌های احتمالی محافظت کند. تقریبا تمامی این نوع بسته‌بندی‌ها را برای بسته‌بندی لامپ در بازار مشاهده کرده‌اید. برای آشنایی بیشتر به مطالعه ادامه متن بپردازید.

جعبه‌های مقوایی

مقوا ماده‌ای بر پایه کاغذ است که سبک و در عین‌ حال محکم است. برای ایجاد اشکال و ساختارهای سفارشی می‌توان آن را به‌راحتی برش داد و دست‌کاری کرد. این ویژگی‌ها استفاده از آن در بسته بندی‌های مختلف را ازجمله بسته‌بندی لامپ را ایده‌آل می‌کند. این ماده با تبدیل مواد الیافی که از چوب یا از کاغذهای زائد بازیافتی به خمیرکاغذ تبدیل می‌شوند و سپس سفید شدن آنها ساخته می‌شود. بسته‌بندی مقوایی در درجه‌های مختلفی ارائه می‌شود که هرکدام برای نیازهای مختلف بسته‌بندی مناسب است.

از مقوا SBS (یا سولفات سفید شده جامد) می‌توان برای بسته‌بندی مواد آرایشی، داروها، شیر و آب‌میوه، مواد آرایشی، مواد غذایی منجمد و سایر موارد استفاده کرد. این نوع مقوا برای بسته‌بندی لامپ نیز تاحدود زیادی کارامد است. انتخاب بسته‌بندی مقوایی کرافت یا CUK (کرافت بدون روکش سفید) برای کسانی است که ظاهر طبیعی و سازگار با محیط‌زیست را برای کاغذهای بازیافتی که برای کاربردهای بسته‌بندی مشابه قابل‌استفاده است، ترجیح می‌دهند.

اغلب دیده می‌شود که کرافت مقاومت کمتری در برابر رطوبت دارد و باعث می‌شود برای محصولاتی که در اثر رطوبت محیط آسیب می‌بینند مثل لامپ کمتر مناسب باشد. با ترکیب صحیح گزینه‌های طراحی، بسته‌بندی مقوایی می‌تواند بدون نیاز به پرداخت قیمت بالا در سطح بالایی به بسته‌بندی محصولات بپردازید.

جعبه‌های راه‌راه

جعبه‌های موج‌دار به‌سادگی به آنچه معمولاً به ‌عنوان مقوا معروف است اشاره می‌کنند. جعبه‌های موج‌دار جعبه‌هایی است که بسیاری احتمالاً با عنوان مقوایی آن‌ها را می‌شناسند؛ زیرا جعبه‌های بزرگ حمل و نگهداری لامپ و مهتابی و انواع دیگر محصولات را تولید می‌کند. چیزی که بسیاری از مردم متوجه آن نیستند این است که جعبه‌های راه‌راه نیز بسته به دوام و مقاومت جعبه در انواع مختلف وجود دارد.

این نوع جعبه شامل 3 لایه کاغذ، یک آستر خارجی، یک آستر داخلی و یک محیط راه‌راه است (همچنین به‌عنوان فلوت شناخته می‌شود). محیط راه‌راه که به آن قدرت و استحکام می‌بخشد. این استحکام برای بسته‌بندی لامپ به جهت جلوگیری از ایجاد ضربه به لامپ بسیار مهم است.

ماده اولیه اصلی که برای ساخت صفحه راه‌راه استفاده می‌شود، بیشتر کاغذهای بازیافتی است که روی ماشین‌آلات بزرگ با دقت بالا و معروف به راه‌راه ساخته می‌شود. این نوع تخته‌ها می‌توانند بارها و بارها به ‌عنوان منبع فیبر پالپ مورداستفاده مجدد و بازیافت قرار گیرند. تخته‌های موج‌دار انواع مختلفی دارند، تک رو، دو رو (تک جداره)، دوجداره و سه جداره. می‌توان از آنها برای ساخت بسته‌بندی لامپ با ویژگی‌ها، عملکردها و مقاومت‌های مختلف استفاده کرد. تخته برش داده شده و در اندازه‌های مختلف جمع می‌شود.

سایر کاربردهای بسته‌بندی کارتن موج‌دار شامل بسته‌بندی خرده‌فروشی، جعبه‌های تحویل محصولات الکترونیکی، بسته‌های کالاهای مصرفی کوچک و غیره است.

جعبه‌های پلاستیکی

از پلاستیک در طیف وسیعی از محصولات از سفینه‌های فضایی گرفته تا گیره‌های کاغذی استفاده می‌شود. تعدادی از مواد سنتی مانند چوب، چرم، شیشه، سرامیک و غیره قبلاً با پلاستیک جایگزین شده‌اند. بسته‌بندی لامپ با جعبه‌های پلاستیکی مزایای بسیاری دارد که می‌توان آنها را بازیافت کرد و به ‌طورکلی دوام آنها از جعبه‌های مقوایی بسیار بیشتر است. ظروف پلاستیکی بسته‌بندی می‌توانند به حفظ کیفیت محصول و از بین ‌بردن هرگونه آلودگی کمک کنند. بسته‌بندی پلاستیکی نیز به‌راحتی شکسته نمی‌شود و می‌توان آن را در شرایط حمل ‌و نقل محصولاتی مانند لامپ به‌راحتی استفاده کرد و لامپ را بدون هیچ آسیبی در انبار یا ماشین‌های حمل ذخیره کرد.

دلیل دیگر اینکه چرا پلاستیک گزینه‌ای محبوب برای بسته‌بندی مواد است، به دلیل توانایی در نمایش محصول از هر زاویه و بدون بازکردن بسته‌بندی لامپ است. همچنین انعطاف‌پذیر، سبک است و می‌توان آن را با فیلم یا پوشش استفاده کرد تا زیبایی ظاهر بسته‌بندی را افزایش دهد. برخلاف تصور رایج، پلاستیک در واقع قابل بازیافت است، به این معنا که در مقایسه با شیشه و سایر مواد برای تولید پلاستیک جدید انرژی کمتری لازم است. از همه بهتر، بسیار مقرون‌به‌صرفه است!

جعبه‌های سخت

احتمالا شما همیشه از نوع جعبه‌ای که برای بسته‌بندی آیفون یا آن کالاهای لوکس خرده‌فروشی مانند رولکس، تیفانی شرکت و مارک جیکوبز استفاده می‌کردند، تعجب کرده‌اید. در مواجهه با استفاده از جعبه مقوایی برای محصولات با ارزش این حس را دارید که نوعی مقوا است اما به دلیل ظاهر بادوام و ممتاز ممکن است متوجه سادگی بسته‌بندی نشده باشید. به این نوع مواد مقوایی جعبه صلب گفته می‌شود. این نوع جعبه برای بسته‌بندی لامپ از جهت عایق بودن و استحکام بسیار مناسب است اما اقتصادی نیست.

یک جعبه سفت ‌و سخت از مقوای بسیار متراکم ساخته شده است که 4 برابر ضخیم‌تر از مقوا مورداستفاده در ساخت یک کارتن تاشو استاندارد است. ساده‌ترین نمونه جعبه‌های سفت ‌و سخت دنیای واقعی جعبه‌هایی است که آیفون‌ها و iPad های اپل را در خود جای داده‌اند که جعبه‌های سفت ‌و سخت 2 تایی هستند.

بسته بندی لامپ تکی

در مقایسه با جعبه‌های مقوایی و راه‌راه، جعبه‌های سفت‌وسخت قطعاً از گران‌ترین سبک‌های جعبه هستند که همین امر موجب کاهش استفاده از این نوع جعبه در بسته‌بندی لامپ می‌شود. در جعبه‌های سفت‌وسخت معمولاً نیازی به قالب‌هایی نیست که ماشین‌آلات گران‌قیمت یا عظیم مورد نیاز باشند و اغلب به‌صورت دستی ساخته می‌شوند. غیرقابل‌جمع شدن آنها همچنین حجم بالاتری هنگام حمل‌ و نقل به آنها می‌دهد که به‌راحتی هزینه حمل ‌و نقل بالاتری را متحمل می‌شود. اما در هر صورت به دلیل استحکام در برابر فرورفتگی مقوا برای بسته‌بندی لامپ و مهتابی مفید هستند.

این جعبه‌ها معمولاً در بازاریابی لوازم آرایشی، جواهرات، فناوری و مدل‌های لوکس سطح بالا استفاده می‌شوند.

بسته بندی نئوپان

از بسته‌بندی نئوپان در صنایعی مانند الکترونیکی، پزشکی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و نوشیدنی استفاده می‌شود. نئوپان در اصل نوعی مقوا است که از انبار کاغذ بازیافتی ساخته می‌شود. به‌راحتی قابل برش، تا شدن و شکل‌گیری است. این یک گزینه بسته‌بندی مقرون ‌به ‌صرفه برای محصولات شما است. این نوع بسته‌بندی چگالی مختلف دارد و مقاومت آن با توجه ‌به چگالی زیاد ماده تعیین می‌شود. یک گزینه عالی برای بسته‌بندی لامپ استفاده از بسته‌بندی نئوپان است. اگر می‌خواهید تصاویر روی نئوپان به طور مستقیم چاپ شود، می‌توانید نئوپان را با سولفات سفیدکننده و با CCNB) Clay Coated News Back) مخلوط کنید که باعث دوام بیشتر مواد می‌شود.

اگر تجارت شما با وسایل سنگین سروکار داشته باشد، نمی‌توانید از بسته‌بندی نئوپان استفاده کنید، زیرا ورق نئوپان یک ماده سبک است و برای بسیاری از اقلام مواد غذایی مانند غلات، ترقه، جعبه دستمال و غیره ساخته شده است. همچنین، اگر محیط ذخیره‌سازی با رطوبت سنگین باشد، نئوپان می‌تواند به ‌راحتی ضعیف شود و منجر به تغییر رنگ و انبساط شود.

رطوبت باعث خراب شدن لامپ و یا کاهش طول عمر آن می‌شود. اگر می‌دانید که قرار است در حین نگه‌داری یا حمل بسته‌بندی لامپ در رطوبت بیش از حد قرار بگیرد از نئوپان استفاده نکنید. درغیراینصورت ازجمله بهترین بسته‌بندی‌ها برای لامپ است.

5 عاملی که باید دربسته بندی محصولات در نظر گرفته شود:

بسته‌بندی لامپ و یا به ‌طور کلی هر محصولی باید دارای ویژگی‌های فیزیکی و بازاریابی مناسب باشد. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین عوامل می‌پردازیم.

تنوع در اندازه‌ها و اشکال

بر اساس مصرف‌کنندگان موردنظر خود، شما باید محصولات تازه را در اندازه‌ها و اشکال مختلف بسته‌بندی کنید. باید بسته‌بندی کوچک و بزرگی برای فروشندگان عمده وجود داشته باشد که بتواند با دستگاه بالابر حمل و بلند شود. همچنین، اگر می‌خواهید محصولات خود را مستقیماً به مصرف‌کنندگان بفروشید، این محصولات باید در بسته‌های کوچک، حمل آسان موجود باشد، شما باید با یک شرکت تهیه‌کننده بسته‌بندی شریک شوید که می‌تواند بسته به نیاز شما بسته‌بندی لامپ یا محصول سفارشی را ارائه دهد.

از فشار دادن یا خسارت تولید جلوگیری کنید

اعم از حمل‌ونقل، بالابر یا ذخیره‌سازی در انبار، محصولات تازه در معرض خطر له شدن یا پوسیدگی قرار دارند. لامپ و مهتابی‌ها محصولات شکننده‌ای هستند که برخی از آنها مانند لامپ‌های ال‌ای‌دی دارای قیمت بالایی نیز هستند که خسارت به آن‌ها موجب زیان مالی می‌شود. حتی کمترین فشار یا بار اضافی می‌تواند آنها را بشکند. درنتیجه باید تمام نکات مربوط به آسیب‌های فیزیکی را در بسته‌بندی لامپ در نظر بگیرید.

بنابراین بسته‌بندی باید به‌گونه‌ای طراحی شود که از خسارت تولید جلوگیری کند. بسته‌بندی باید به‌اندازه کافی محکم باشد تا در برابر بار و در برابر خرد شدن مقاومت کند و باید تحمل دمای پایین را داشته باشد و محیط‌های با رطوبت بالا نیز نباید تاثیری بر آن‌ها داشته باشد و نسبت به دما و رطوبت باید غیرقابل نفوذ باشند. شما باید مطمئن شوید که پالت یا جعبه پلاستیکی که برای بسته‌بندی لامپ انتخاب می‌کنید، مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند.

درخواست تجارب تجاری و فروش

روزهایی که می‌توان محصول را بدون مارک به فروش رساند، گذشته است. در حال حاضر، بسته‌بندی لامپ برای جذب مشتری باید جذابیت فروش داشته باشد و همچنین باید دارای تصویر تجاری از روند تولید لامپ و مهتابی باشد. بسته‌بندی زیبا با اطلاعاتی در مورد توزیع‌کننده و مشخصات فنی لامپ در حال تبدیل‌شدن به یک قاعده است.

بنابراین، شما باید مطمئن شوید که شرکت، بسته‌بندی چاپی سفارشی را با نام و نشان خود ارائه می‌دهد. سعی کنید با استفاده از رنگ و گرافیک در بسته‌بندی خلاق باشید.

ماندگاری

ماندگاری محصولات در هر نوع بسته‌بندی متفاوت است؛ بنابراین، بسته‌بندی باید به‌گونه‌ای طراحی شود که ماندگاری لامپ را افزایش دهد. بسته‌بندی مهندسی شده سفارشی می‌تواند به حفظ کیفیت و سالم بودن محصول برای مدت طولانی‌تری کمک کند. شما باید به دنبال بسته‌بندی متناسب با نیازهای مشتری خاص خود در بسته‌بندی لامپ باشید.

تجزیه بیولوژیکی

با آگاهی بیشتر مصرف‌کنندگان از نظر محیط‌زیست، نگرانی عمده‌ای نیز در مورد قابلیت بازیافت و تجزیه بیولوژیکی بسته‌بندی وجود دارد. نه‌تنها این اطلاعات معمولاً روی بسته‌بندی درج می‌شود، بلکه بر تصمیم خریدار نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین، بسته‌بندی لامپ و مهتابی باید حداقل در بهترین حالت، قابل تجزیه بیولوژیکی یا قابل بازیافت یا هر دو باشد. البته این مورد برای تمامی انواع بسته‌بندی‌ها صدق می‌کند.

بهینه‌سازی اندازه و فضا

اطمینان حاصل کنید که با اندازه‌گیری مناسب بسته‌بندی، یا یافتن راه‌هایی برای بسته‌بندی مواد برای کارکرد دوبرابر، مقدار مواد را به حداقل برسانید. همچنین، از جعبه‌های کوچک‌تر استفاده کنید یا چندین مورد را در همان بسته قرار دهید.

جعه بسته بندی لامپ

به دنبال پیشرفت در بسته‌بندی باشید

مطمئن باشید که مواردی مانند فناوری‌های جدید بسته‌بندی لامپ و مهتابی، طرح‌ها و تحولات بسته‌بندی را تحت‌نظر دارید. این موارد می‌تواند مسائلی مانند خسارت، برگشت، یا سایر مشکلات حمل‌ونقل را کاهش دهد.

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بیشتر چیزهایی که هر روز استفاده می‌کنیم از سراسر جهان مستقیماً به خانه‌ها یا محل کار ما حمل می‌شود. در نتیجه، بسته‌بندی و فرایندها و مواد مربوط به آن به یک جز جدانشدنی زندگی روزمره ما و البته اکثر شرکت‌های تولیدی و توزیعی تبدیل شده است.

لامپ نیز از مواردی است که نقش آن در زندگی ما اجتناب ‌ناپذیر است. یادگیری چگونگی بسته‌بندی لامپ و مهتابی به شکل بهتر، با اطمینان بیشتر و با هزینه کمتر، به یک عامل مهم در مدیریت پرداخت هزینه‌های عملیاتی خاص ضمن فرایند تولید انواع لامپ و مهتابی تبدیل شده است. همچنین با آگاهی بیشتر مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها از منابع محدود جهان در زمینه محیط‌زیست، مسئله استفاده مجدد و بازیافت بسته‌بندی مورد توجه قرار گرفته است.

 

واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر