آیا استفاده از مقوا برای بسته ‌بندی جعبه دارویی بهداشتی است؟

آیا استفاده از مقوا برای بسته ‌بندی جعبه دارویی بهداشتی است؟

در حال حاضر بسته ‌بندی جعبه دارویی به کمک متریال‌های مختلف و بسیاری ازجمله مقوا، کاغذ، شیشه، پلاستیک و... انجام می‌گیرد. مقوا نوعی ماده بسیار ضخیم بر پایه کاغذ است که سختی نسبتاً بالایی دارد. این متریال می‌تواند تک‌لایه یا چندلایه باشد و در فرم‌های مختلف تولید و عرضه شود. در ادامه به بررسی کامل و دقیق مقوا می‌پردازیم و درنهایت مناسب‌ و بهداشتی بودن آن جهت بسته ‌بندی دارویی را بطور کامل توضیح می‌دهیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

(با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت شوید.)

مقوا چیست؟

انواع مقوا

بسته‌ بندی جعبه دارویی به کمک مقوا

بسته بندی جعبه دارویی چگونه انجام می‌گیرد؟

آیا استفاده از مقوا برای بسته بندی جعبه دارویی بهداشتی است؟

مقوا چیست؟

بطورکلی می‌توان گفت مقوا نوعی کاغذ سخت، ضخیم، مستحکم و انعطاف‌پذیر است که جهت تولید آن چندین لایه خمیر بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که در حال حاضر خمیر مقوا در ماشین خمیرسازی تولید می‌شود. چوب سخت یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواداولیه جهت تولید مقوا است. این چوب با فیبرهای کوچک و کوتاه خود کار را برای افراد تا حد بسیار زیادی سخت و دشوار می‌کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که کشسانی این نوع چوب بسیار بالا و پارگی کم‌تری دارد. فیبرهای چوب سخت بسیار بهتر و سریع‌تر به فرم شیت شکل می‌گیرند. درنتیجه این امر صاف‌تر، مات‌تر و برای چاپ مناسب‌تر هستند.  همانطور که می‌دانید هرچه یک مقوا صاف‌تر باشد کیفیت چاپ آن بالاتر خواهد بود.

نمونه چاپ و بسته بندی جعبه دارو
نمونه بسته بندی جعبه دارویی

چوب نرم یکی‌دیگر از چوب‌های مورد استفاده جهت تولید مقوا است.این چوب بطورمعمول از درختان کاج و صنوبر گرفته می‌شود و فیبرهای بسیار بلندی دارد. شایان ذکر است که این فیبرها مقواهای بسیار توانمندتری تولید می‌کنند. فیبرهای بکاررفته در ساخت مقوا و بسته ‌بندی جعبه دارویی را می‌توان از منابع خام و تازه یا از منابع بازیافتی تولید کرد.

خوب است بدانید که ۹۰ درصد کاغذ خام خمیر چوب است. کاغذهای قبلاً استفاده شده پس از جمع‌آوری بطورمعمول با فیبرهای نو ترکیب می‌شوند تا به این ترتیب یک متریال جدید ساخته شود. این نکته را در نظر داشته باشید که افزودن فیبرهای نو به کاغذهای بازیافتی امری لازم و ضروری است. چراکه فیبرهای بازیافت شده استقامت بسیار پایینی دارند و فیبر نو می‌تواند این توان را تا حد خوبی افزایش دهد.

کاغذهای باطله بطورمعمول رنگ‌دار هستند. به همین جهت خمیر تولیدی از آن‌ها به رنگ طوسی مشاهده می‌شود. محصولات ساخته‌شده از مقوای بازیافتی ساختار نسبتاً ضعیفی دارند. این محصولات زمانی که در تماس مستقیم با موادغذایی قرار می‌گیرند سلامت افراد را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهند. این نکته را فراموش نکنید که خمیر فیبر تازه بطورمعمول قهوه‌ای رنگ است. اما در سمت دیگر خمیر بازیافتی دارای رده‌های رنگ مختلف است.

البته این نوع مقوا را می‌توان به کمک روش‌های مختلف ازجمله گاز کلر، دی اکسید کلراید، آب اکسیژنه و... سفید کرد و هیچ نگرانی در رابطه با تیرگی رنگ آن وجود ندارد. درنهایت خوب است بدانید که روش‌های سفیدسازی برای تمام مصارف مقوا الزامی نیست اما برای بسته‌بندی‌های سفارشی یا مقوای گرافیکی اهمیت بسیاری دارد.

انواع مقوا

امروزه مقوا در انواع مختلف و بسیاری تولید و عرضه می‌شود که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • مقوا پشت طوسی
  • مقوا پشت سفید
  • مقوا ایندربرد
  • مقوا فابریانو
  • مقوا موج‌دار
  • مقوا گلاسه
  • مقوا کرافت
  • مقوا اشتنباخ

مقوا پشت طوسی

همانطور که از نام این مقوا مشخص است یک طرف آن سفید و طرف دیگر طوسی است. این نوع مقوا از ورقه‌های مقوا بصورت دولایه تهیه می‌شود که این دولایه بصورت طبیعی و به کمک صفحه‌های مخصوص مرطوب به هم می‌چسبند. این نوع مقوا در گرماژهای مختلف ۲۳۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰، ۳۵۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ تولید می‌شود. به همین جهت سختی و نرمی بالا و مناسبی دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گروه از مقواها می‌توان به شفافیت و چاپ‌پذیری خوب اشاره کرد.

در حال حاضر از مقوای پشت طوسی جهت بسته‌ بندی جعبه دارویی می‌توان استفاده کرد. البته این نوع مقوا در گرماژ ۲۵۰الی ۳۰۰ در بسته‌بندی کفش، بسته بندی دستمال کاغذی،  ساندویچ و... نیز کاربرد دارد. در گرماژ ۳۵۰ الی ۴۰۰ جهت ساخت جعبه‌های پودر شوینده و جعبه‌های کالاهای مختلف تا وزن ۹۰۰ گرم بکار برده می‌شود. درنهایت از مقواهای پشت طوسی در گرماژ ۴۰۰ الی ۵۰۰ نیز جهت ساخت جعبه‌ کالاهای بالای یک کیلوگرم نظیر؛ لنت ترمز و لوازم چینی شکستنی استفاده می‌شود.

مقوا پشت سفید

این نوع مقوا نیز همانند مقوای پشت طوسی در گرماژهای مختلف تولید و عرضه می‌شود که از آشناترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ۲۳۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰، ۳۵۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ اشاره کرد. در سطوح داخلی این نوع مقوا یک روکش سفیدرنگ بکار می‌رود که آن را بهداشتی و جهت بسته‌بندی جعبه دارویی آماده می‌سازد.

در حال حاضر مقوا پشت سفید را در بسیاری از موارد با پلی‌اتیلن، پلی‌ وینیل کلراید یا موم بطورکامل می‌پوشانند تا به این ترتیب مانع از یخ‌زدگی محصولات منجمد انبار شود. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های مقوا پشت سفید می‌توان به مقاومت بسیار بالا، عدم تغییر شکل هنگام بسته‌بندی، روان و سادگی فرآیند چاپ، سازگاری با محیط زیست و قابلیت تولید با مواد بازیافتی و... اشاره کرد.

مقوا ایندربرد

مقوا ایندربرد باکیفیت‌ترین مقوای موجود در بازار است که این نوع مقوا دارای مجوز از وزارت بهداشت نیز است و در تمام بسته‌بندی‌های بهداشتی ازجمله بسته‌ بندی جعبه دارویی بکار برده می‌شود. لازم به ذکر است که به دلیل سفیدی چشم‌نواز و استفاده از مواد اولیه بسیار باکیفیت در تولید دورو و مغز این نوع مقوا قیمت نهایی آن نسبت به مقوا پشت سفید و پست طوسی بسیار بالاتر است. مقوا ایندربرد دارای ویژگی‌هایی نظیر؛ کیفیت بالای تولید، براقیت، سختی، استحکام بالا و... است.

البته این نوع مقوا انسیه جرمی بسیار بالا نیز دارد. به این معنا که می‌توان آن را بدون نگرانی از لحاظ شکستگی یا خردشدگی تا حد بسیار زیادی خم کرد. لازم به ذکر است که مقوای ایندربرد نیز همانند دیگر مقواها در گرماژهای مختلف تولید و عرضه می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ۲۰۰، ۲۵۰، ۲۷۵، ۳۰۰، ۳۵۰، ۴۰۰ و ۴۵۰ اشاره کرد.

بسته بندی مقوایی دارو

مقوا فابریانو

مقوا فابریانو یکی‌دیگر از مقواهای موجود در بازار است که استقامت و دوام بسیار بالایی دارد. این نوع مقوا در هر امری ازجمله ساختن کارهای هنری و دستی بکار برده می‌شود. رنگ طلایی این نوع مقوا با ظاهر جذاب و منحصربه‌فرد خود برای این کارها بسیار مناسب است. شایان ذکر است که مقوای فابریانو تنوع بسیاری در رنگ و اندازه دارد و هیچ محدودیتی جهت استفاده از آن وجود ندارد. شایان ذکر است که این نوع مقوا برخلاف مقوا پشت طوسی، پشت سفید و ایندربرد در بسته‌ بندی جعبه دارویی هیچ کاربردی ندارد.

مقوا موج‌دار

مقوای موج‌دار رایج‌ترین و آشناترین شکل بسته‌بندی ثانوی موادغذایی است که بطورمعمول در هر صنعت بکار برده می‌شود. این نوع مقوا از یک آستر بیرونی و یک آستر داخلی تشکیل می‌شود که جنس کرافتی دارد. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت مقوای موج‌دار با نرم‌کردن مقوای کرافت به کمک بخار و عبور آن از غلتک‌های شیاردار تشکیل می‌شود. حال به وسیله یک چسب مناسب خطوطی بر روی هر طرف آن آغشته می‌شود.

در آخرین مرحله ساخت مقوای موج‌دار آن را به شکل قطعات بریده درمی‌آورند و لبه آن‌ها را به هم جفت می‌کنند. خوب است بدانید که مقوای موج‌دار به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر جهت ایجاد کارتن‌های مقوایی موج‌دار بصورت یک‌لایه، دولایه و سه‌لایه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوا گلاسه

مقوا گلاسه یکی از مقاوم‌ترین مقواهای موجود در بازار است که به وسیله کاغذ تحریر معمولی ساخته می‌شود که بر روی سطح آن مواد خاصی قرار می‌گیرد. این نوع مقوا بر اساس مواد پوشاننده و نوع روکش بکاررفته به دو دسته مات و براق تقسیم و گروه‌بندی می‌شود. لازم به ذکر است که مقوا گلاسه نسبت به مقوای پشت طوسی کیفیت بسیار بالاتری دارد و در بسته‌ بندی جعبه دارویی، چاپ انواع کاتالوگ، کارت ویزیت، مجله، بروشور، سررسید و... بکار برده می‌شود.

مقوا کرافت

همانطور که از نام این نوع مقوا مشخص است دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد و می‌توان از آن جهت بسته‌ بندی جعبه دارویی و هر نوع جعبه دیگر استفاده کرد. جالب است بدانید که در فرآیند تولید این نوع مقوا از هیچ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. به همین جهت با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد و استفاده از آن‌ها هیچ آسیبی به آن نمی‌رساند.

بسته‌ بندی جعبه دارویی به کمک مقوا

یکی از مناسب‌ترین متریال‌ها جهت بسته بندی جعبه دارویی مقوا است. مقوا دوام و مقاومت نسبتاً خوبی دارد و از نفوذ داروهای مختلف به خوبی جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که جعبه‌ های دارویی بسیار نازک هستند و وزن کمی دارند.  البته این گروه از جعبه‌ها به سادگی در دسترس هستند و شما می‌توانید آن‌ها را بصورت عمده خریداری نمایید.

طراحی بسته بندی جعبه دارویی
نمونه طراحی بسته بندی دارو

از مهم‌ترین دلایل استفاده از مقوا جهت بسته بندی جعبه دارویی می‌توان به مقاومت در برابر فشار و کشش و پاره‌شدن، قابلیت بازیافت، قابلیت چاپ و رنگ بسیار بالا، قیمت مناسب و مقرون به صرفه، مقاومت در برابر تغییرات دمایی، محافظت از دارو در برابر کاهش و افزایش دما، برش‌خوردگی ساده و راحت، محافظت از دارو در برابر آسیب‌ها و ضربه‌های حمل‌ونقل و... اشاره کرد.

هنگام بسته بندی جعبه دارویی این نکته را در نظر داشته باشید که بر روی یک جعبه باید اطلاعات مختلف با فونت رسمی و بصورت واضح نوشته شوند تا به این ترتیب به سادگی در معرض دید قرار گیرند.

نام دارو یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این اطلاعات است که باید هم به زبان ملی و هم بین‌المللی با فونت بزرگ بر روی جعبه درج شود. البته در برخی موارد می‌توان نام اختصاری دارو را با فونت بزرگ بر روی جعبه درج کرد و در زیر آن نام اصلی و کامل دارو را با فونت کوچک‌تر آورد.

بسته بندی جعبه دارویی چگونه انجام می‌گیرد؟

جهت بسته بندی جعبه دارویی پیش از هرچیزی و در مرحله اول با توجه به نوع دارو، مقدار مصرف و... جعبه دارو بصورت دقیق طراحی می‌گردد. لازم به ذکر است که در این مرحله وزن، اندازه و ابعاد دارد باید بصورت دقیق مشخص شود. همچنین قسمت‌هایی را جهت چاپ اطلاعات مربوط به دارو در نظر گرفت. حال پس از تکمیل طرح اولیه جعبه موردنظر جهت تأیید به وزارت بهداشت ارسال می‌گردد. پس از تأیید طرح توسط وزارت بهداشت چاپ انجام می‌گیرد. در گام اول فرآیند چاپ باید یک مقوا مناسب و کاربردی انتخاب کرد.

شایان ذکر است که مقوای ایندربرد یکی از بهداشتی‌ترین و مناسب‌ترین مقواها جهت بسته بندی و چاپ جعبه دارویی است که قیمت مقرون به صرفه‌ای نیز دارد. پس از پایان چاپ و در انتهای کار باید اطلاعاتی ازجمله نوع دارو بطورکامل و واضح درج شود. خوب است بدانید که در مرحله چاپ جعبه دارویی شما می‌توانید از روش‌های مختلف چاپ نظیر؛ چاپ افست، چاپ دیجیتال و چاپ سیلک بهره گیرید.

آیا استفاده از مقوا برای بسته بندی جعبه دارویی بهداشتی است؟

حال که با بسته بندی جعبه دارویی به کمک مقوا آشنا شده‌اید بدون شک با خود می‌گویید که آیا این نوع بسته‌بندی بهداشتی است یا خیر. لازم به ذکر است که اگر جهت بسته ‌بندی جعبه دارویی از مقواهای باکیفیت‌ که از بهترین مواد اولیه ساخته شده‌اند بهره گیرید این نوع بسته‌بندی بهداشتی به شمار خواهد آمد و هیچ تهدیدی برای سلامت افراد به همراه نخواهد داشت. درنتیجه این امر هنگام خرید مقوا حتماً دقت بسیار زیادی بکار ببرید و مرغوب‌ترین نوع آن را خریداری نمایید. درنهایت این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از مقوا جهت بسته ‌بندی جعبه دارویی می‌تواند هزینه نهایی دارو را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی بسته بندی جعبه دارویی به کمک مقوا پرداختیم. همانطور که گفتیم مقوا نوعی کاغذ سخت، ضخیم، مستحکم و انعطاف‌پذیر است که جهت تولید آن چندین لایه خمیر بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. مقوا ایندربرد باکیفیت‌ترین مقوای موجود در بازار است که این نوع مقوا دارای مجوز از وزارت بهداشت نیز است و در تمام بسته‌بندی‌های بهداشتی ازجمله بسته‌ بندی جعبه دارویی بکار برده می‌شود. لازم به ذکر است که به دلیل سفیدی چشم‌نواز و استفاده از مواد اولیه بسیار باکیفیت در تولید دورو و مغز این نوع مقوا قیمت نهایی آن نسبت به مقوا پشت سفید و پست طوسی بسیار بالاتر است.

مقوا ایندربرد دارای ویژگی‌هایی نظیر؛ کیفیت بالای تولید، براقیت، سختی، استحکام بالا و... است. هنگام بسته بندی جعبه دارویی به کمک مقوا این نکته را در نظر داشته باشید که باید حتماً از بهترین مقواهای موجود در بازار استفاده نمایید. در ساخت این نوع مقواها تمام نکات بهداشتی در نظر گرفته می‌شود و استفاده از آن‌ها یا به عبارت دیگر تماس مستقیم دارو با آن‌ها تهدیدی برای سلامت افراد نخواهد بود.
 
 

واحد توسعه و تحقیق شرکت چاپ و بسته بندی کیان مهر