مهم‌ترین قدم برای چاپ یک بروشور و کاتالوگ باکیفیت‌ چیست؟

مهم‌ترین قدم برای چاپ بروشور و کاتالوگ باکیفیت‌ چیست؟

چاپ و طراحی بروشور و کاتالوگ یکی از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی هر کسب‌وکار است که اگر در طراحی آن‌ها از ایده‌های جذاب بهره گرفته شود هر فرد را به خود جذب می‌کنند. بروشور و کاتالوگ درست شبیه به یک نقشه راهنما عمل می‌کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن اطلاعات لازم را به افراد ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی کامل بروشور و کاتالوگ می‌پردازیم و درنهایت مهم‌ترین قدم جهت چاپ باکیفیت‌ آن‌ها را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب: (با کلیک بر روی هر عنوان به توضیحات بیشتر هدایت شوید.)

کاتالوگ  و بروشور چیست؟

هر کسب‌وکار باید پیش از هرچیزی محصولات و خدمات خود را به مشتریان ارائه دهد. چاپ کاتالوگ یکی از بهترین روش‌ها برای این امر است که تمام اطلاعات موردنیاز درباره محصول مورد نظر را به افراد ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که با مطالعه کاتالوگ افراد به سادگی متوجه خواهند شد که محصولات یا خدمات شما با نیاز وی متناسب هستند یا خیر.

در سمت دیگر بروشور یک ابزار فروش و بازاریابی ملموس و معتبر است که کالا یا خدمات هر کسب‌وکار را به خوبی معرفی می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت با استفاده از بروشور می‌توان یک کالا را جامع و کامل اما در فرصت اندک معرفی کرد.

چاپ بروشور و کاتالوگ شرکت چاپ و بسته بندی کیان مهر
نمونه کار چاپ و بسته بندی جعبه دارویی

تفاوت کاتالوگ و بروشور

همانطور که گفتیم کاتالوگ یک لیست از محصولات و اطلاعات کافی در رابطه با آن‌ها است که توسط فروشنده در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر کاتالوگ مجموعه محصولات یک شرکت است که توضیحات بسیار مختصری در رابطه با هریک ارائه می‌دهد. 

اما در بروشور تنها چند محصول به همراه نحوه استفاده از آن‌ها درج می‌شود. بطورکلی می‌توان گفت آنچه کاتالوگ و بروشور را از یکدیگر متمایز می‌سازد، محتوای درون آن‌ها است.  شایان ذکر است که شکل ظاهری کاتالوگ و بروشور در برخی موارد کاملاً مشابه یکدیگر است.

انواع بروشور

بروشور نوعی کتابچه راهنما است که از تا خوردن یک برگه یا اتصال چند برگه یه یکدیگر درست می‌شود. در تهیه بروشور به هریک از قسمت‌های تاخورده و کوچک یک لت می‌گویند. حال با توجه به اینکه چه میزان اطلاعات و تصاویر قرار است در بروشور گنجانده شود آن را به انواع تک‌لتی، دو لتی، سه لتی، چهار لتی و بیش‌تر تقسیم و گروه‌بندی می‌کنند.

خوب است بدانید که بروشور تک لتی یا تک برگی از یک برگه تشکیل می‌شود که یک یا هر دو طرف آن چاپ انجام می‌شود. بروشورهای دو لتی، سه لتی و چهار لتی نیز همانطور که از نام آن‌ها مشخص است دارای دو، سه یا چهار لت هستند.

هزینه چاپ بروشور با توجه به تعداد لت آن تعیین می‌شود. برای مثال هزینه چاپ بروشور سه لتی نسبت به بروشور دو لایه بیش‌تر است.

اهداف چاپ بروشور

بطورکلی چاپ بروشور با چهار هدف انجام می‌گیرد که عبارتند از:

 • اطلاعات

یکی از اصلی‌ترین اهداف چاپ بروشور اطلاع‌دادن به مشتریان در رابطه با محصول یا خدمات یک شرکت است.

 • تبلیغات

همانطور که گفتیم بروشور نوعی ابراز تبلیغاتی بسیار مهم و اثرگذار است که شما می‌توانید به سادگی یک یا چندین محصول یا خدمات را به کمک آن معرفی نمایید.

 • شناسایی

به کمک یک بروشور می‌توان شرکت موردنظر را بطور خودکار به افراد معرفی کرد و به این ترتیب اعتبار آن را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

 • آموزشی

بطورکلی بروشور نحوه استفاده صحیح، بهره‌برداری و کاربرد یک موضوع خاص را به مخاطبان ارائه می‌دهد.

مزایای استفاده از بروشور و کاتالوگ

استفاده از بروشور و کاتالوگ به‌عنوان ابزارهای تبلیغاتی موثر مزایای بسیاری به همراه دارند که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • توزیع آسان

 • مقرون به صرفه‌بودن و قیمت مناسب
 • انتقال اطلاعات بدون نیاز به حاشیه و بصورت مختصر و مفید
 • انتقال اطلاعات به کمک روش‌های بصری
 •  انتقال اطلاعات با جزئیات کامل به افراد
 •  انتقال اطلاعات به تعداد بسیار زیادی از مشتریان
 • افزایش اعتبار و برند محصولات
 • سهولت در تصمیم‌گیری درباره انتخاب محصول
 • امکان مقایسه محصولات مختلف
 •  و...

چه اطلاعاتی باید در یک کاتالوگ حرفه‌ای ارائه شوند؟

یک کاتالوگ حرفه‌ای محتوای مختلف و بسیاری باید در خود داشته باشد که بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. معرفی برند و حوزه فعالیت آن در ابتدای کاتالوگ
 2. تصاویری از محیط کار و خطوط تولید یا ارائه خدمات
 3. معرفی مجوزها و تأییدیه‌ها نظیر؛ گواهینامه استاندارد یا گواهی‌های ایزو
 4. معرفی خدمات یا محصولاتی که باید در کاتالوگ درج شوند
 5. معرفی روش‌های خرید محصول
 6. درج راه‌های ارتباط با برند نظیر آدرس شبکه‌های اجتماعی یا سایت و...

طراحی و چاپ بروشور چگونه انجام می‌گیرد؟

همانطور که گفتیم یک بروشور خوب می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش مشتریان یک کالا یا خدمات داشته باشد. در حال حاضر طراحی بروشور به کمک نرم‌افزارهای گرافیکی نظیر؛ فتوشاپ و ایلیستریتور انجام می‌گیرد و درنهایت چاپ بروشور با دستگاه‌های چاپ افست و چاپ دیجیتال انجام می‌شود.

انواع کاتالوگ و بروشور دارویی


لازم به ذکر است که هر بروشور دارای سه لت است که دوطرفه آن رنگی بودن و درنهایت با یک روکش مات و براق پوشانده می‌شود. هنگام طراحی بروشور نسبت به سایر و تعداد لت‌های بکاررفته در نرم‌افزار مربوطه خطوط و لاین راهنما قرار دهید و درنهایت بر روی هر لت طراحی موردنظر را انجام دهید.

مهم‌ترین نکات در طراحی بروشور

در حال حاضر اغلب مردم بروشورهای سه لت را بروشور استاندارد می‌نامند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که بروشورها را می‌توان در اشکال و اندازه‌های مختلف ازجمله برگه‌های فروشگاهی، راهنمای محصولات، آگهی‌های تبلیغاتی، منوها، خبرنامه‌ها و برگه‌های خاص ارائه داد.

بطورکلی می‌توان گفت هیچ محدودیتی در طراحی یک بروشور وجود ندارد. پیش از سفارش بروشور حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که چه مواردی و چه حجم اطلاعات قرار است در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

همچنین سایز بروشور خود را نیز تا حدامکان بزرگ‌تر انتخاب نمایید. البته اگر قرار است بروشورهای شما پست شوند ابعاد آن‌ها را کوچک‌تر و به اندازه جا گرفتن در پاکت نامه درنظر گیرید.

در طراحی بروشور دارویی یا هر بروشور دیگری، چشم‌نواز بودن آن مهمترین بخش آن است. پیشنهاد ما به شما این است که پیش از هرچیزی یک پیش‌نویس از بروشور تهیه کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید بروشور جذاب است. حال زمانی که اطمینان یافتید محصول جدید خود را به خوبی معرفی کرده‌اید چاپ نهایی را انجام دهید. در طراحی پیش‌نویس تا حدامکان از تصاویر مختلف بهره گیرید.

انواع کاغذ برای چاپ بروشور

در حال حاضر چاپ بروشور به کمک کاغذهای مختلف و بسیاری انجام می‌گیرد که در ادامه به معرفی و بررسی رایج‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 • براق یا گلاسه

این نوع کاغذ ظاهر صاف و بسیار براقی دارد و بهترین گزینه جهت چاپ بروشورهایی است که تصاویر بسیار زیاد یا رنگ‌های زنده دارند. لازم به ذکر است که مهم‌ترین عیب این نوع کاغذ در این است که گردوغبار یا اثرانگشت را به سادگی نشان می‌دهد.

 • مات

همانطور که از نام این کاغذها مشخص است که یک روکش مات بر روی خود دارند. چراکه بدون درخشندگی پوشش داده می‌شوند و ظاهری پرداخت‌نشده دارند. این نکته را در نظر داشته باشید که کاغذهای مات بطورمعمول جهت چاپ بروشور‌های حرفه‌ای با متن زیاد بکار برده می‌شوند.
در بروشورهای مات انعکاس نور کم‌تر موجب نرم‌تر بنظر رسیدن تصاویر می‌شوند. درنهایت خوب است بدانید که در حال حاضر بروشورهای براق محبوبیت بسیار بیش‌تری دارند.

مراحل چاپ بروشور یا کاتالوگ

همانطور که گفتیم چاپ بروشور را می‌توان به کمک چاپ افست و دیجیتال انجام داد. البته چاپ افست محبوبیت بسیار بیش‌تری دارد. چراکه برای تیراژ بالا قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای خواهد داشت و رنگ‌های مختلف را به خوبی به صفحه کاغذ منتقل می‌کند. در ادامه به بررسی مراحل چاپ بروشور می‌پردازیم.

۱_یک داکیومنت جدید ایجاد کنید

هنگام طراحی بروشور پیش از هرچیزی این نکته را مشخص کنید که چاپ با حاشیه پرتی یا بلید انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که منظور از بلید زمانی است که پوشش چاپ تا لبه ورق گسترش می‌یابد و به این ترتیب حاشیه‌های خالی پرینتر تغییر می‌کنند. لازم به ذکر است که مشخص‌کردن چاپ با یا بدون بلید پیش از شروع چاپ بروشور در وقت شما تا حد بسیار زیادی صرفه‌جویی می‌کند.

۲_بروشور خود را طراحی کنید

هنگام طراحی بروشور پیشنهاد ما به شما این است که تا حد امکان هیچ‌ محتوایی در بین مناطق بین پنل‌ها قرار ندهید. چراکه این کار موجب می‌شود پنل‌ها حتی در صورت تاشدن مساوی ظاهر نشوند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر محتوایی در وسط قرار داشته باشد پنل‌ها هنگام تازدن نامساوی ظاهر می‌شوند و درنهایت یک بروشور غیرحرفه‌ای خواهیم داشت.

۳_از بروشور پرینت بگیرید و آن را تست کنید

پس از تکمیل هر دو طرف بروشور پیشنهاد ما به شما این است که بروشور را پرینت گیرید و آن را تا کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید همه‌چیز درست است. لازم به ذکر است که این امر موجب می‌شود که از درستی تازدن نیز اطمینان حاصل نمایید.

۴_بازبینی کلی را انجام دهید و فایل را با فرمت مناسب سیو نمایید

پس از بازبینی نهایی و اطمینان از درستی تازدن بروشور را با فرمت مناسب ذخیره کنید و آن را به چاپخانه ارسال نمایید.

نکات مهم جهت چاپ بروشور و کاتالوگ

جهت طراحی بروشور و کاتالوگ توجه به برخی نکات ضروری است که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱_پیش از شروع به طراحی هدف خود را مشخص نمایید

پیش از هرچیزی این موضوع را بررسی کنید که هدف شما از طراحی بروشور  چیست و یا اینکه چرا به آن نیاز دارید. البته در این مرحله سلایق، خواسته‌ها و نوع مخاطبان خود را نیز حتماً در نظر گیرید.

۲_در طراحی بروشور خلاقانه عمل کنید

اگر در طراحی بروشور دارویی هیچ محدودیتی وجود ندارد از ساختارهای خلاقانه و اختصاصی استفاده نمایید.

۳_در طراحی بروشور ریتم داشته باشید

هنگام طراحی بروشور ریتم را حفظ کنید و از عناصر یکپارچه و مرتبط بهره گیرید تا به این ترتیب مخاطب تنها بر روی موضوع اصلی تمرکز کند.

چاپ انواع بروشور دارویی
نمونه چاپ کاتالوگ و بروشور دارویی

۴_نام برند و لوگو را در جایگاه مناسب قرار دهید

در طراحی بروشور حتماً یک جایگاه مشخص و مناسب برای قراردادن لوگو در نظر بگیرید و از تکرار بی‌مورد اجتناب نمایید.

۵_از تصاویر مناسب استفاده نمایید

تصاویر یکی از عوامل جذب‌کننده یک بروشور هستند. به همین جهت از تصاویر باکیفیت بالا و اختصاصی استفاده نمایید.

۶_متن‌ها را سازماندهی کنید

هنگام طراحی بروشور از جملات کوتاه، مختصر و ضروری استفاده نمایید. شما می‌توانید در این شرایط از چندین فونت نیز بهره گیرید. این نکته را فراموش نکنید که استفاده از متن‌های طولانی و بلند مخاطبان را بسیار خسته خواهد کرد.

۷_استفاده از کاغذ مناسب

همانطور که گفتیم در حال حاضر چاپ بروشور به کمک کاغذهای مختلف انجام می‌گیرد. کاغذهای صاف و صیقلی ظاهر بروشور را بسیار جذاب می‌کنند. همچنین استفاده از کاغذهای ضخیم یا سنگین شرکت موردنظر را بسیار حرفه‌ای‌تر و قابل اعتمادتر نشان می‌دهد.

مهم‌ترین قدم برای چاپ یک بروشور و کاتالوگ باکیفیت‌ چیست؟

همانطور که گفتیم بروشور و کاتالوگ یکی از تاثیرگذارترین و مهم‌ترین روش‌های بازاریابی هستند.  بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین قدم جهت چاپ بروشور و کاتالوگ باکیفیت‌ این است که پیش از هرچیزی هدف خود را مشخص کنید.

 چراکه با این امر هدف نهایی شما به خوبی مشخص می‌شود و درنهایت یک بروشور باکیفیت‌ به مشتریان ارائه خواهد شد.

البته حتماً پیش از اقدام به چاپ بروشور یک شرکت قابل اعتماد و معتبر چاپی پیدا کنید. لازم به ذکر است که این شرکت علاوه بر تجربه در حوزه‌ی چاپ بروشور و کاتالوگ باید طراحی موردنظر شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به چاپ رساند.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی کامل و دقیق چاپ بروشور و کاتالوگ پرداختیم. همانطور که گفتیم چاپ بروشور و کاتالوگ یکی از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی هر کسب‌وکار است که اگر در طراحی آن‌ها از ایده‌های جذاب بهره گرفته شود هر فرد را به خود جذب می‌کنند. بروشور و کاتالوگ درست شبیه به یک نقشه راهنما عمل می‌کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن اطلاعات لازم را به افراد ارائه می‌دهند.

در حال حاضر چاپ بروشور را می‌توان به کمک چاپ افست و چاپ دیجیتال انجام داد. البته چاپ افست محبوبیت بسیار بیش‌تری دارد. چراکه برای تیراژ بالا قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای خواهد داشت و رنگ‌های مختلف را به خوبی به صفحه کاغذ منتقل می‌کند.

 درنهایت حتماً پیش از اقدام به چاپ بروشور یک شرکت قابل اعتماد و معتبر چاپی پیدا کنید. این شرکت علاوه بر تجربه در حوزه‌ی چاپ بروشور و کاتالوگ باید طراحی موردنظر شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به چاپ برساند تا به این ترتیب مشکلی ایجاد نشود و بروشور موردنظر به‌سرعت به دست مخاطبان برسد.

   واحد تحقیق و توسعه مجتمع چاپ و بسته بندی کیان مهر